Ruští vojáci jsou na stejné úrovni jako ISIS. Český prezident o popravě ukrajinského zajatce.

 Petr Pavel komentoval šokující obsah, který den předtím šířily prokremelské kanály na Telegramu.

Dne 11. dubna se na ruských internetových zdrojích objevilo video, na němž okupanti popravují pravděpodobně ukrajinského vojáka tím, že mu nožem uříznou hlavu.

Ve středu po zasedání Bezpečnostní rady státu Pavel uvedl, že pravost nahrávky nelze ověřit, takže se ke konkrétnímu případu nemůže vyjádřit.

Dodal však, že existuje řada dalších zdokumentovaných skutečností, které je třeba odsoudit a které nemají v 21. století místo.

„Pokud by se to potvrdilo, postavilo by to ruské vojáky vedle Islámského státu, který bychom měli všichni odsoudit,“ řekl Pavel s odkazem na teroristickou organizaci známou brutálními popravami zajatců v Iráku a Sýrii.

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba již dříve uvedl paralely s ISIS a řekl, že nové video s brutální popravou ukrajinského zajatce podtrhuje potřebu vyloučit Rusko z Rady bezpečnosti OSN a z celé organizace.

„Je absurdní, že Rusko, které se chová hůře než ISIS, předsedá Radě bezpečnosti OSN. Ruští teroristé by měli být vyhozeni z Ukrajiny a OSN a pohnáni k odpovědnosti za své zločiny,“ napsal ukrajinský ministr zahraničí na Twitteru.

Skutečnost, že Moskva začala od 1. dubna předsedat Radě bezpečnosti OSN na rotačním principu, vypadá v dnešní realitě nejen absurdně, ale i cynicky, a incident s videem takovou myšlenku potvrzuje.

Ukrajinský prezident proto vyzval k reformě Rady bezpečnosti, „aby teroristický stát a jakýkoli jiný stát, který chce být teroristou, nemohl zničit svět“.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá Úřad prokurátora Mezinárodního trestního soudu, aby věnoval pozornost videozáznamu brutální popravy ukrajinského válečného zajatce ruskou armádou.

„Zabití ukrajinského zajatce zaznamenané na videu je závažným porušením Ženevských konvencí a válečným zločinem podle ustanovení ukrajinského trestního zákoníku a Římského statutu Mezinárodního trestního soudu,“ uvedlo ministerstvo.

  Hrad v souvislosti s hospitalizací Zemana uschoval klíč od Korunní komory

Ministerstvo zahraničí vyzvalo prokuraturu Mezinárodního trestního soudu, aby se v souvislosti s vyšetřováním válečných zločinů spáchaných ruskými občany na území Ukrajiny urychleně zabývala „dalším zvěrstvem spáchaným ruskou armádou“.

Na video reagovaly i další evropské země. Například estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu prohlásil, že po těchto skutečnostech nelze hovořit o žádném dialogu s Ruskem ani o přítomnosti ruských sportovců na olympijských hrách.

„A my stále mluvíme o nějaké potřebě dialogu a společném soutěžení na olympiádě? O čem vůbec můžeme mluvit? Estonsko stojí na straně Ukrajiny a bude ji podporovat, dokud nezvítězí,“ napsal Urmas Reinsalu na Twitteru.

Výzvu Kyjeva k reformě Rady bezpečnosti OSN podpořil i český ministr zahraničí, který uvedl, že „ruské předsednictví je toho posledním důkazem“.

„Posledním důkazem, že Rada bezpečnosti OSN potřebuje reformu, je skutečnost, že této instituci, která má zajišťovat mír, předsedá stát, který porušuje Chartu OSN a ohrožuje bezpečnost celého světa,“ dodal Lipavskij.

Ukrajinský vojenský expert Pavlo Narožnyj se domnívá, že Rašisté zveřejňují videa s popravami ukrajinských vojáků v době, kdy jim docházejí síly a obávají se útočných akcí AFU.

„Takové záběry zveřejňují už potřetí. Poprvé to byla kastrace ukrajinského vojáka. Podruhé to byla poprava ukrajinského vojáka. Potřetí je to opět poprava ukrajinského vojáka. Dělá se to ve chvíli, kdy se Rusům daří velmi špatně, kdy se bojí ofenzívy, kdy jim docházejí síly,“ řekl expert.

Podle něj tímto způsobem okupanti sledují hned několik cílů, z nichž jedním je provokace.

„Chtějí vyprovokovat ukrajinskou armádu k podobné brutalitě a zveřejnit odpověď. My nic takového neděláme. Všichni naši vězni jsou ve vyšetřovacích vazbách, v ‚zónách‘. Zachází se s nimi normálně,“ řekl Narožnyj.

Za další účel zvěrstev a jejich demonstraci na síti označuje expert zastrašování armády.

  Zeman popřál běloruské opozici úspěch v boji s diktátorem

„Ukázat, co se s nimi stane, pokud budou zajati. Aby naši vojáci odhodili zbraně a v hrůze utekli domů. Ale to nefunguje. Jako dobrovolník jsem s armádou v častém kontaktu a vyvolává to ve mně jen vztek, jen touhu po pomstě na bojišti – zničit další nelidi, kteří teď útočí na Ukrajinu,“ vysvětlil Narožný.

Příkladů takových hrůz, které páchají ruští „vojáci“, je mnoho. Největším takovým zločinem spáchaným Ruskou federací bylo úmyslné zavraždění ukrajinských zajatců, včetně obránců Azovstalu, v trestanecké kolonii v okupované Jelenivce v Doněcké oblasti v červenci 2022.

Tehdy Rašisté pod záminkou „ostřelování AFU“ odpálili v prostorách, kde byli vězni drženi, výbuch. Zahynulo přibližně 50 Ukrajinců.

Kromě toho je známo mnoho případů mučení hladem, šikany a psychického nátlaku na ukrajinské vojáky v ruském zajetí.

Všechny výše uvedené skutečnosti ukazují, jaký je ruský svět, a naznačují, jak nebezpečné může být pro evropské státy se k němu přiblížit.

Tato videa jsou varováním pro ty, kteří začínají zapomínat, kdo je skutečným agresorem v dnešní válce. A to je hlavním cílem Kremlu.

Reakce mezinárodního společenství, zejména evropských politiků, zároveň ukazuje, že Evropa si dobře uvědomuje, s kým má v Rusku co do činění, a bude i nadále podporovat ukrajinský lid bránící mír na kontinentu.

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com