Severní Korea v červnu vyšle do vesmíru svůj první vojenský průzkumný satelit

Severní Korea v červnu vyšle do vesmíru svůj první vojenský průzkumný satelit, aby jím mohla sledovat vojenské aktivity USA. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní agenturu KCNA. Proti startu družice dopředu protestovaly Japonsko a Jižní Korea.

Komunistická země uvedla, že potřebuje prostředek, kterým bude schopna v reálném čase sledovat vojenské akce nepřítele. Narážela tak na opakované vojenské manévry Jižní Koreje a Spojených států. Ty poslední dvojice spojenců zahájila minulý týden a cvičí při nich obranu Jižní Koreje před útokem ze strany KLDR.

Prohlášení Severní Koreje neupřesnilo, kdy se start rakety se satelitem uskuteční. Země ale dříve sdělila, že se tak stane mezi 31. květnem a 11. červnem.

Japonsko už v noci na pondělí uvedlo, že je připraveno sestřelit jakoukoli severokorejskou raketu, která by narušila jeho území. Jihokorejské ministerstvo zahraničí zase Severní Koreu vyzvalo, aby plánovaný start zrušila.

I na vyslání satelitu do vesmíru potřebuje Severní Korea podle agentury AP využít technologii raket dlouhého doletu, což jí rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují. Na vysílání družic KLDR se i v minulosti pohlíželo jako na raketové testy, které se země tímto způsobem snaží maskovat.

ČTK

  OSN: Tempo snižování emisí nestačí na omezení globálního oteplování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com