Týmy pátrající po ponorce u Titaniku v úterý slyšely bouchání

Týmy pátrající po ponorce s pěti lidmi na palubě, která se ztratila v neděli při plavbě k vraku Titaniku, v úterý slyšely bouchání. Informují o tom server Rolling Stone a televize CNN s odvoláním na interní e-maily amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Podle serveru BBC News by pohřešovaná ponorka mohla mít dostatek kyslíku ještě na zhruba 30 hodin.

Bouchání se v oblasti, kde se ponorka ztratila, ozývalo každých 30 minut a zachytila ho díky vypuštěným sonarům posádka jednoho z kanadských pátracích letadel. Když byl o čtyři hodiny později v místě nasazen další sonar, bylo bouchání stále slyšet. E-maily neuvádí, v kolik hodin bylo zvuky slyšet, ani co je mohlo způsobit.

Jeden z činitelů amerického ministerstva serveru Rolling Stone řekl, že panuje přesvědčení, že bouchání skutečně vycházelo z ponorky. Zároveň ale poznamenal, že situace vypadá ponuře, protože od úterý už nebylo slyšet žádné zvuky.

Po ponorce nazvané Titan pátrají v rozsáhlé oblasti východně od pobřeží kanadské provincie Nový Foundland týmy z USA, Kanady i dalších zemí.
Odborníci varovali před možnými problémy ponorky Titan

Odborníci před několika lety varovali provozovatele ponorky Titan, která se nyní ztratila při plavbě k vraku zaoceánské lodi Titanic, před možnými „katastrofickými“ problémy. Vyzvali ho také, aby podmořské zařízení podstoupilo certifikační proces. Napsal to list The New York Times (NYT).

Dopis adresovaný Stocktonovi Rushovi, který je šéfem firmy OceanGate a nyní je také na palubě Titanu, v roce 2018 podepsaly více než tři desítky lidí, včetně oceánografů, průzkumníků mořských hlubin, inženýrů a představitelů firem vyrábějících ponorky.

Jménem americké Společnosti pro námořní technologie v něm vyjádřily „znepokojení“ týkající se vývoje ponorky a chystaných expedic a také obavy, že „experimentální přístup“ společnosti OceanGate by mohl vést k problémům, a to včetně katastrofických.

  Z kosmodromu v Kourou odstartovala raketa Ariane 5 se sondou Juice

V dopise se píše i o tom, že marketing firmy byl „zavádějící“, protože tvrdil, že ponorka dostojí, či dokonce překročí bezpečnostní normy stanovené agenturou pro posuzování rizik DNV, přestože u ní zařízení společnost nenechala otestovat.

OceanGate v roce 2019 potvrdila, že Titan netestovala žádná nezávislá organizace. Vysvětlovat každou inovaci externímu subjektu ještě předtím, než je testována v reálném světě, je totiž podle firmy v případě rychlých inovací nepřijatelné.

Podle odborníků je ale právě testování třetí stranou „zásadní součástí bezpečnostních opatření, která chrání všechny uživatele ponorek“.

Společnost, jejíž ponorka se ztratila v neděli s pěti lidmi na palubě východně od pobřeží kanadské provincie Nový Foundland, se k dopisu odmítla vyjádřit.

Není to poprvé, kdy se Titan dostal do problémů. Německý podnikatel Arthur Loibl, který ponor k Titaniku absolvoval, serveru Spiegel Online řekl, že se v době jeho cesty opakovaně vyskytly problémy s bateriemi a jeden z předchozích ponorů musel být přerušen v hloubce 1600 metrů.

Když byl v roce 2018 na palubě ponorky korespondent americké televize CBS David Pogue, přestala zase fungovat komunikace a trvalo přes dvě hodiny, než se ji podařilo obnovit.

Pogue tvrdí, že by se zařízení mělo i v případě výpadku elektrické energie dostat na hladinu. To, že na hladině nepluje, podle něj může znamenat dvě věci. Buď se ponorka o něco zachytila na dně, což ale považuje za nepravděpodobné, protože tam nic kromě Titaniku není. Nebo došlo k porušení trupu a ponorka je zničena.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com