MAAE žádá o zpřístupnění Záporožské JE, reaguje na zprávy o minách

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes požádala o zpřístupnění všech budov Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupují Rusové. Cílem MAAE je potvrdit, že se v elektrárně nenacházejí miny ani výbušniny, uvedla agentura AFP. O umístění cizích předmětů, které vypadají jako výbušná zařízení, na střechu dvou bloků elektrárny v minulých dnech informoval Kyjev. Moskva odmítla tvrzení Ukrajiny, že se tam připravuje na útok.

„Vzhledem k tomu, že napětí a vojenská aktivita v oblasti narůstají, naši experti musejí být schopni ověřit fakta přímo na místě,“ uvedl v prohlášení šéf MAAE Rafael Grossi. Ve chvíli, kdy se obě strany vzájemně obviňují z plánování provokací či útoků, je teď podle něj zásadní objasnit současnou situaci.

Napětí kolem Záporožské jaderné elektrárny se v poslední době vyostřilo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dvěma týdny uvedl, že Rusko zvažuje, že v okupované jaderné elektrárně na jihu Ukrajiny spáchá „teroristický útok spojený s únikem radiace“, což mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl jako „další lež“. Generální ředitel ruského jaderného koncernu Rosatom Alexej Lichačov pak na jednání s Grossim naopak mluvil o nebezpečí, že ukrajinské síly budou elektrárnu ostřelovat.

Rusko Záporožskou jadernou elektrárnu, největší zařízení svého druhu v Evropě, obsadilo krátce po začátku loňské invaze na Ukrajinu. Přes elektrárnu ve městě Enerhodar tak nyní prakticky vede frontová linie, Rusko a Ukrajina se v minulosti navzájem vinily z ostřelování tohoto zařízení a z jaderného terorismu.

Pravidelné výpadky elektřiny způsobené ostřelováním znemožnily bezpečný provoz elektrárny a jejích šest reaktorů bylo odstaveno, aby se minimalizovala hrozba katastrofy, uvedla agentura AP. MAAE během uplynulého roku opakovaně vyjádřila znepokojení kvůli riziku podobné katastrofy, jako byl v roce 1986 výbuch jaderné elektrárny v Černobylu.

Zelenskyj v úterý s odvoláním na zprávy zpravodajských služeb řekl, že ruské síly umístily na střechu několika bloků „předměty připomínající výbušniny“, aby simulovaly útok zvenčí. „Jejich detonace by bloky neměla poškodit, ale může vytvořit zdání o ostřelování z Ukrajiny,“ uvedl ukrajinský generální štáb.

  Írán a Saúdská Arábie se dohodly na obnově diplomatických vztahů

Agentura AP v souvislosti s tím uvedla, že prozkoumala satelitní snímky elektrárny pořízené v pondělí a dnes a na fotografiích nezaznamenala na střechách bloků žádné viditelné změny. Jak uvedl šéf MAAE Grossi, při poslední inspekci elektrárny nezaznamenali žádnou aktivitu související s výbušninami, namístě je ale podle něj mimořádná ostražitost.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com