Češi podle Orbána přešli na stranu unijních federalistů

Evropským federalistům se podařilo útoky na Visegrádskou skupinu (V4) získat Česko na svou stranu. V tradičním projevu k maďarské menšině v rumunském městě Baile Tušnad (maďarsky Tusnádfürdö) to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán, informovaly web hirado.hu či telex.hu. Slovensko podle něj nyní váhá a jedinými členy V4, kteří brání suverenitu členských států EU, jsou tak Maďarsko a Polsko. Volby do Evropského parlamentu v příštím roce budou po Orbána soubojem mezi „federalisty a suverenisty“. Český premiér Petr Fiala v reakci zaslané ČTK uvedl, že absurdní nálepkování nepomůže potřebné spolupráci středoevropských zemí.

„Federalisté zaútočili na visegrádskou čtyřku a výsledek všichni vidíme: Češi v podstatě přešli (na stranu federalistů), Slovensko se potácí, jen Poláci a Maďaři drží,“ řekl Orbán. Podle něj je ale naděje, že tábor příznivců slabší EU a větší suverenity členských států poroste, například v Itálii, Rakousku či Španělsku. V Itálii od loňského října vládne premiérka Giorgia Meloniová z krajně pravicové strany Bratři Itálie, ve Španělsku se v neděli konají předčasné parlamentní volby, po nichž by se mohla do vlády dostat krajně pravicová strana Vox. Federalismus na unijní úrovni podle Orbána podporují hlavně Německo a Francie.

Federalistické síly podle maďarského premiéra otevřeně usilují o změnu vlády v jeho zemi. Podporují údajně opozici, k čemuž používají „všechny prostředky politické korupce“. Totéž dělají podle Orbána v Polsku, kde vládne národně-konzervativní kabinet premiéra Mateusze Morawieckého. Maďarsko a Polsko byly dlouhodobě v EU blízkými spojenci, jejich úzký vztah ale v poslední době rozklížily rozdílné názory na ruskou agresi vůči Ukrajině a reakci na ni. Polsko čekají letos na podzim parlamentní volby.

„Česko je suverénní země a moje vláda háji naše národní zájmy. Sami rozhodujeme, co v EU prosazujeme, podporujeme nebo chceme změnit. Premiér Orbán byl zvyklý na něco jiného, protože Andrej Babiš byl na něm v evropské politice závislý. V tomto smyslu lze rozumět jeho frustraci. Absurdní nálepkování ale určitě nepomůže potřebné spolupráci středoevropských zemi, ta naopak vyžaduje vzájemný respekt,“ reagoval český premiér Petr Fiala prostřednictvím mluvčího české vlády Václava Smolky.

  Kdo chce stavět metro D, musí umět česky. Podmínka, jež vzbudila pochybnost

Ministr vnitra Vít Rakušan komentoval Orbánova vyjádření na twitteru. „Jediná změna, kterou Česko ve vztahu k EU prošlo, je posun od oportunismu ke konstruktivní evropské politice založené na sdílených hodnotách. Už prostě nezastáváme postoj: dejte nám naše dotace a nechte si vaše rozumy,“ napsal Rakušan.

Orbán v proslovu kritizoval rovněž unijní politiku vůči komunitě LGBT+ i v otázce zvládání migrace. Kritizoval také to, že EU podle něj kvůli sankcím uvaleným na Rusko po invazi na Ukrajinu oslabila vlastní konkurenceschopnost. Hovořil také o Číně, která se podle něj stala novou světovou mocností. „Otázka za milion dolarů zní, zda se dá konfrontaci mezi Čínou a USA zabránit,“ řekl Orbán.

Proti Orbánovi protestovaly před areálem, ve kterém hovořil, desítky lidí s rumunskými vlajkami. Oblast Sedmihradska, ve které se město Baile Tušnad nachází, bývala součástí Uherského království. Po první světové válce ji získalo Rumunsko. Rumunská média v této souvislosti věnují pozornost především té pasáži Orbánova proslovu, ve které podle nich nepřímo zpochybnil příslušnost Sedmihradska k Rumunsku. Orbán také prohlásil, že před návštěvou dostal dopis od rumunského ministerstva zahraničí, v němž se píše, o čem by neměl v dnešním projevu mluvit. Rumunští nacionalisté podle agentury APA na místě skandovali, že „Sedmihradsko je navždy rumunské“. V Rumunsku žije zhruba 1,5 milionu příslušníků maďarské menšiny.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com