Rusko podniklo další vzdušný útok na ukrajinské oblasti a vojenské letiště

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 36 ruských střel s plochou dráhou letu, uvedl velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Krátce před zveřejněním jeho prohlášení byl odvolán letecký poplach, který byl na Ukrajině vyhlášený kvůli dalšímu ruskému vzdušnému útoku. Podle Oleščuka se během dneška podařilo zničit 33 řízených střel Ch-101/Ch-555 a tři střely Kalibr.

Rusové v první vlně zaútočili odpoledne, kdy se podařilo sestřelit tři střely Kalibr. Další střely následovaly v podvečer. Tyto střely vypustily podle ukrajinského letectva ruské strategické bombardéry Tu-95MS, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda.

Rusové zaútočili také hypersonickými raketami Kinžal, odpálenými z letounů MiG-31K směrem na vojenské letiště na západě Ukrajiny. Následky tohoto útoku se ještě upřesňují, napsala agentura Unian.

List Ukrajinska pravda dříve s odvoláním na letectvo uvedl, že ruské ozbrojené síly útočí hypersonickými střelami Kinžal na Kyjevskou, Chmelnyckou a Kirovohradskou oblast.

„Kyjev – do krytů! Zaznamenali jsme odpálení Ch-47 Kinžal,“ citoval list Ukrajinska pravda výstrahu a dodal, že úřady informovaly o odpálení stejných střel také na Chmelnyckou a Kirovohradskou oblast. Podle serveru Strana.ua Rusové zřejmě odpálili čtyři rakety Kinžal.

„Zaznamenali jsme rychle letící cíle, pravděpodobně také balistické rakety. Nepřítel používá různé typy zbraní,“ řekl mluvčí letectva Jurij Ihnat v televizi podle agentury Reuters.

Ihnat podle agentury Unian uvedl, že cílem ruského raketového útoku v Chmelnycké oblasti na západě Ukrajiny bylo vojenské letiště Starokosťantyniv, ležící pět kilometrů východně od stejnojmenného města.

Stejná agentura na sociální síti Telegram zveřejnila záběry zachycující ruské střely s plochou dráhou letu při letu nad ukrajinským územím.

Střely s plochou dráhou letu, které vypustily ruské bombardéry Tu-95MS nad Kaspickým mořem, podle mluvčího Ihnata nejprve přiletěly na Ukrajinu z jihovýchodu a směřovaly ke městu Dnipro, pak několikrát změnily kurz než se nad Lvovskou oblastí otočily o 180 stupňů a zamířily ke Starokosťantynivu, kde se vzápětí ozvaly výbuchy a palba protivzdušné obrany, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

  Expert: Zelenskyj se ukázal jako dokonalý lídr, je těžištěm ukrajinské síly

Mohutný výbuch podle ruského listu Kommersant zahřměl také v Kyjevu. Exploze byly také slyšet v Dněpropetrovské, Kirovohradské, Chmelnycké, Lvovské, Žytomyrské a Sumské oblasti, dodal s odvoláním na tvrzení ze sociálních sítí.

Šéf Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak podle agentur uvedl, že trosky ruské střely způsobily požár, který se podařilo uhasit, aniž by si vyžádal oběti.

Rusko na počátku týdne, kdy válka vstoupila do 18. měsíce, zesílilo bombardování ukrajinských měst a především přístavu Oděsa u Černého moře a dalších zařízení sloužících k vývozu ukrajinského obilí, připomněla agentura AFP.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com