Požár na Havaji má už 89 obětí. Stal se nejhorším za 100 let v USA

Požár na Havajském ostrově Maui má už 89 potvrzených obětí na životě, informovala agentura AP s odvoláním na sobotní vyjádření místních úřadů. Co do počtu mrtvých je tak nejhorším požárem v USA za posledních 100 let. Předchozí bilance hovořila o 80 mrtvých. Druhý nejtragičtější požár v novodobé americké historii zahubil v roce 2018 v severní Kalifornii 85 lidí.

Plameny na ostrově Maui zpustošily především historické město Lahaina na západním pobřeží ostrova a sežehly tam asi tisícovku domů. Na místě působí záchranáři i psi vycvičení k hledání lidských ostatků. Domy, které záchranáři prohledali, označují svítivě oranžovým křížkem. Písmeny HR (human remains) pak místa, kde objeví lidské ostatky. Požár poháněný silným větrem, za nějž podle meteorologů částečně mohl hurikán míjející ostrov, město zachvátil v úterý.

„Bude to jistě nejhorší přírodní katastrofa, která kdy Havaj potkala. Nyní se soustředíme na to, abychom propojili lidi, jakmile to bude možné, zajistili jim ubytování a zdravotní péči,“ sdělil havajský guvernér Josh Green, který se v sobotu vydal do zpustošené Lahainy. Upozornil, že počty obětí budou zřejmě ještě stoupat. Dříve uvedl, že se stále pohřešují stovky lidí.

Na místě jsou kvůli poškození vysílačů problémy se signálem. Kromě toho se očekává, že na západním pobřeží budou po několik týdnů trvat výpadky proudu. Přístřeší podle dřívějšího oznámení úřadů po katastrofě potřebuje asi 4500 lidí. V západní části ostrova bylo podle guvernéra zničeno nejméně 2200 domů.

Katastrofa na Havaji připomíná požár z roku 2018, který dostal název Camp Fire a srovnal se zemí většinu města Paradise na severu Kalifornie. Plameny tehdy zuřily i na jiných místech Kalifornie. Oheň během tří týdnů zničil téměř 19.000 domů a spálil plochu o rozměru 620 kilometrů čtverečních.

  Lavina v rakouském středisku Lech/Zürs zasypala několik lidí

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com