Polsko si připomnělo den armády vojenskou přehlídkou s moderní technikou

Polsko si dnes připomnělo Den polské armády přehlídkou, které se v metropoli Varšavě zúčastnilo na 2000 vojáků, 200 kusů vojenské techniky a 92 letadel, včetně nově pořízených zbraní. Podle listu Rzeczpospolita byly v ulicích například tanky Abrams nebo raketomety HIMARS. Byla to největší slavnostní přehlídka v historii země, jejím cílem bylo představit moderní vzhled polské armády, napsala agentura PAP. Podle agentury Reuters byla dnešní vojenská přehlídka největší v Polsku od studené války.

V ulicích Varšavy se shromáždily davy lidí, aby ve vedru, které dosáhlo 35 stupňů, viděly tanky Abrams, mobilní systémy HIMARS a protiraketové systémy Patriot americké výroby, dále jihokorejské letouny FA-50 nebo houfnice K9, popsala agentura AP. K vidění podle ní byly také letouny F-16 a nechybělo polské vybavení včetně samohybných houfnic Krab nebo obrněných transportérů Rosomak.

Do vojenského defilé, které bylo u příležitosti tohoto dne prvním od roku 2019, se zapojili i zahraniční vojáci ze Spojených států, Británie, Rumunska nebo Chorvatska, napsala stanice TVN 24. Přehlídce kromě prezidenta Andrzeje Dudy přihlíželi i další činitelé včetně premiéra Mateusze Morawieckého nebo ministra obrany Mariusze Blaszczaka.

Polsko předvedlo moderní zbraně a obranné systémy v době, kdy na sousední Ukrajině zuří válka, jíž loni v únoru rozpoutalo Rusko. Prezident Duda v této souvislosti prohlásil, že jeho země opět žije v nebezpečné době. „Za naší východní hranicí se už rok a půl odehrává plnohodnotná válka. Brutální ruská agrese vůči nezávislé Ukrajině přinesla smrt, bolest a utrpění. Je to válka, jejíž konec je bohužel v nedohlednu,“ uvedl. Polsko je podle něj bezpečnější díky Ukrajině, která brání ruskému náporu. Ochrana východní polské hranice, která tvoří i hranici Evropské unie a NATO, je klíčovým prvkem státního zájmu Polska, řekl v projevu Duda.

  Británie se kvůli rozmachu nákazy chystá očkovat nonstop

Polská vláda, která patří mezi nejbližší spojence Kyjeva, od ruské invaze na Ukrajinu podle AP utratila přes 16 miliard dolarů (přes 352 miliard korun) za nové tanky, protiraketové systémy a stíhací letouny, které pořídila zejména v USA nebo v Jižní Koreji. Cílem vojenské modernizace je posílit obranyschopnost Polska, přičemž některá nově pořízená technika nahradila vybavení sovětské výroby, které Varšava předala Kyjevu.

Polsko buduje jednu z nejsilnějších evropských armád, aby odstrašilo potenciální agresory, píše AP. Polské ozbrojené síly mají nyní podle Dudy přes 175.000 vojáků, zatímco před osmi lety jich měly zhruba 100.000. Polsko rovněž v poslední době navyšuje počet svých vojáků podél hranic s Běloruskem, které je nejbližším spojencem Ruska. Varšava podle polských představitelů posiluje ostrahu hranic v souvislosti s nárůstem nelegální migrace kvůli přítomnosti ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny v Bělorusku.

Duda dále uvedl, že Varšava letos na obranu vydá rekordních 137 miliard zlotých (přes 737 miliard korun), což je zhruba čtyři procenta HDP. „Nemůžeme si dovolit nečinnost,“ řekl prezident podle AP v reakci na kritiku, že si Polsko bere na modernizaci armády obrovské půjčky. Cílem je podle něj vytvořit takový obranný systém, aby si nikdo nedovolil na jeho vlast zaútočit a „aby polští vojáci nemuseli nikdy bojovat“.

Předvádění vojenské síly je pro polskou vládu také způsobem, jak získat podporu voličů před říjnovými volbami, v nichž bude národně-konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) usilovat o získání třetího funkčního období, podotkla dnes AP. Nadcházející volby připomíná i Reuters, podle něhož ruská invaze na Ukrajinu učinila z posilování armády prioritu PiS. A v době, kdy je předvolební kampaň v plném proudu, je obrovská přehlídka vojenské techniky příležitostí k posílení kreditu strany, píše agentura.

  Dítě přivázali okupanti k mrtvé matce, zůstala mezi nimi mina – média

Den armády slaví Poláci od 90. let minulého století 15. srpna na počest vítězství, kterého polské jednotky pod vedením Józefa Pilsudského dosáhly nad Rudou armádou v roce 1920 v bitvě o Varšavu. Jejich vítězství se někdy přezdívá „zázrak na Visle“. Polská armáda se pro bolševické Rusko stala překážkou v další expanzi do Evropy. Duda dnes prohlásil, že tehdejší hrdinství polských vojáků změnilo běh dějin a ochránilo Evropu před rozpínavostí bolševiků.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com