BBC: Co víme o útocích bezpilotních letounů na ruském území?

Rusko v posledních měsících Ukrajinu, na jejímž území vede už téměř 18 měsíců válku, opakovaně obvinilo z dronových útoků na svém území. Údery hlásila několikrát i Moskva, vzdálená stovky kilometrů od ukrajinských hranic, a v květnu dokonce podle Ruska zaútočil ukrajinský dron na Kreml. Ačkoliv tento incident Kyjev důrazně odmítl, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve uvedl, že útoky na ruské území jsou „přirozeným a naprosto spravedlivým procesem“, píše server BBC. V širokém materiálu připomněl nedávné útoky na ruské území a typy dronů, které používá Ukrajina.

Drony na nepřátelské území masivně vysílají obě strany konfliktu, který Moskva vyvolala loni v únoru svým vpádem na Ukrajinu. Ruské úřady často hovoří o úspěšném zásahu, i přes důkazy o opaku ale tvrdí, že neútočí na civilní cíle. Ukrajina ruská oznámení o úderech na ruském území nekomentuje, případně odmítá.

Podle zpráv z ruských médií, které monitoruje BBC Verify, letos ruské úřady ohlásily na ruském a Ruskem kontrolovaném ukrajinském území přes 140 útoků bezpilotními letouny. Nejvíce z nich zaznamenaly příhraniční Brjanská a Belgorodská oblast a Krymský poloostrov, který Rusko anektovalo v roce 2014. V posledních měsících hlásí dronové útoky také Moskevská oblast, která je vzdálená okolo 450 kilometrů od ukrajinských hranic. Útoky se také týkaly ruských letišť, ropných zařízení a energetické infrastruktury.

Rusko při svých útocích používá bezpilotní letouny íránské výroby, které po zasažení cíle explodují, píše BBC. Podle nedávného hodnocení britské vojenské rozvědky ale síly Moskvy patrně začaly do boje vysílat i drony vyrobené v Rusku, které jsou založené na íránské konstrukci.

Ukrajina uvádí, že s rostoucí poptávkou na frontové linii rychle navyšuje vlastní výrobu bezpilotních letounů. Co se týče jejich dosahu, odborníci uvádějí, že stroje vyslané z Ukrajiny dokážou dosáhnout hluboko na ruské území a doletí i do Moskvy.

  Alžběta II. představila priority vlády, chce bojovat s dopady pandemie

Specialista Steve Wright se domnívá, že je možné, aby incident v Kremlu mohl způsobit dron, který vyletěl z ukrajinského území. „Odhaduji ale, že dron vypustili z mnohem větší blízkosti, protože se tím vyvarovali toho, aby tento letoun musel letět přes velkou část ruské protivzdušné obrany,“ uvedl Wright.

BBC také připomíná vyjádření ukrajinského ministra pro digitalizaci Mychajla Fedorova, podle kterého dron R18 ukrajinské výroby dokáže „doletět z Kyjeva do Moskvy a zpět“. Člen kyjevského kabinetu ale zároveň popřel, že by vyzýval k útokům na ruskou metropoli.

Ukrajina podle Davida Cenciottiho, odborníka z blogu Aviationist, od začátku války využívala několik typů bezpilotních strojů. „Drony Bayraktar TB2 se přitom na Ukrajině staly skutečnou hvězdou války ve vzduchu. Ruským silám způsobily těžké ztráty,“ uvedl.

Turecko Kyjevu v posledních měsících prodalo ozbrojené bezpilotní letouny Bayraktar TB2, píše BBC. Ty prosluly už na počátku války. Ukrajina je poprvé nakoupila v roce 2019 a používala je už na podzim 2021 proti proruským separatistům na Donbasu. Těmto dronům, které se nyní používají v menší míře, se připisují zásluhy při zastavení ruských kolon útočících z Běloruska hlavně na Kyjevskou oblast nebo při zničení křižníku Moskva, vlajkové lodi ruské Černomořské flotily.

Ukrajinské síly podle dřívějších odhadů vojenských expertů používají i čínské vrtulové drony zakoupené na volném trhu nebo staré sovětské proudové průzkumné drony Tu-141.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com