Předseda Senátu ocenil medailemi mecenáše Dědka nebo kněze Halíka

Mecenáš, podnikatel a organizátor pomoci pro Ukrajinu Dalibor Dědek, kněz Tomáš Halík, fotograf Jindřich Štreit nebo moderátor a popularizátor vědy Daniel Stach patří mezi osobnosti, které letos obdržely stříbrnou medaili předsedy Senátu. Celkem 13 ocenění na ceremoniálu, který se konal podvanácté, jim dnes vpodvečer předal předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Ocenění se při příležitosti svatováclavského svátku předává od roku 2012.

Dědek je spoluzakladatelem jablonecké firmy Jablotron, českého výrobce zabezpečovací a komunikační techniky. Loni v květnu po ruské invazi na Ukrajinu vyhlásil iniciativu Dárek pro Putina, jejímž prostřednictvím lidé mohou přispět na obranu Ukrajiny. Prostřednictvím nadace podporuje veřejně prospěšné aktivity.

Teolog, pedagog a farář Halík je prezidentem České křesťanské akademie, zasazuje se o dialog mezi náboženstvími a ateisty, jeho činnost byla mnohokrát oceněna na mezinárodní úrovni. Uznávaný dokumentární fotograf a vysokoškolský pedagog Štreit se ve svých projektech v poslední době věnuje sociálním tématům. Stach je hlavním moderátorem redakce vědy České televize, je uznáván pro schopnost objasnit vědecké otázky laické veřejnosti.

Ocenění obdržela také herečka a influencerka Nikol Leitgeb, známější pod rodným příjmením Štíbrová, která na sociální síti Instagram podporuje sbírky pro humanitární projekty, naposledy pro zahraniční léčbu chlapce s vzácným onemocněním AADC syndrom. Medaili obdržely rovněž cestovatelka, horolezkyně, matematička, horolezkyně a humanitární pracovnice Dina Štěrbová nebo Dagmar Kocmánková jako spoluzakladatelka a ředitelka společnosti Nový Prostor, která pomáhá sociálně znevýhodněným lidem přilepšit si prodejem stejnojmenného časopisu.

Společnou cenu získali Linda Šejdová a Tomáš Zahradník jako zakladatelé firmy Snuggs, českého výrobce menstruačních kalhotek. Souhrnně byla oceněna čtveřice představitelů českého startu-pu Sharry, který pronikl i do USA se svou aplikací pro správu budov. Medaili obdržel rovněž klavírista a skladatel Tomáš Kačo, který ve svém díle propojuje klasickou, jazzovou a tradiční romskou hudbu.

  Lipavský: Pivoňka zůstane velvyslancem v Rusku, Čistecký bude zástupcem

Ocenění obdržel i spisovatel, básník a dokumentarista Miloš Doležal, jehož básnická sbírka Jana bude brzy sbírat lipový květ se stala knihou roku 2022 a hlavním vítězem cen Magnesia Litera. Dalšími nositelkami ocenění jsou aktivistka a dobrovolnice Anna Stejskalová a ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice Jana Tichá.

Vystrčil v úvodu ceremoniálu řekl, že ocenění patří mezi lidi, kteří pomáhají ostatním, když jim nedokážou pomoci jejich blízcí či stát a běžná pomoc nestačí. „Žijí mezi námi lidé, kteří se víc než my ostatní z vlastní vůle ponořili do života těch druhých a pomáhají. Jejich životní příběhy jsou nádherné, pokorné a fascinující,“ uvedl.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com