Zelenskyj navštíví Francii a Německo, v Mnichově bude jednat s Pavlem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštích dnech navštíví Francii a Německo. V sobotu má v plánu promluvit na Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde se setkává řada významných představitelů mnoha zemí světa. Ukrajinský prezident mimo jiné plánuje jednání s českým prezidentem Petrem Pavlem. Informovala o tom kancelář ukrajinské hlavy státu.

Zelenskyj se podle své kanceláře v pátek setká ve Francii se svým protějškem Emmanuelem Macronem a v Německu s kancléřem Olafem Scholzem. S francouzským prezidentem v Elysejském paláci podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. Podrobnosti o ní však zatím nejsou k dispozici, očekává se, že budou zveřejněny na tiskové konferenci, píše agentura Reuters. Francouzský prezident měl původně v plánu smlouvu dojednat tento měsíc na Ukrajině, cestu ale z bezpečnostních důvodů odložil.

„Vzhledem k tomu, že ruské agresivní tažení proti Ukrajině brzy vstoupí do třetího roku, bude návštěva pro (Macrona) příležitostí znovu potvrdit odhodlání Francie a partnerů poskytovat Ukrajině neochvějnou a dlouhodobou podporu,“ uvedl v prohlášení Elysejský palác.

Kyjev kvůli ruské invazi usiluje mimo jiné o členství v NATO a podle diplomatů uzavře tento týden s Paříží a Berlínem dohody o bilaterálních bezpečnostních zárukách, píše Reuters. Smlouvy by měly nastínit rámce pro dlouhodobou vojenskou, humanitární a finanční pomoc a podporu obnovy ruskou agresí zasažené země.

Podle dvou diplomatů obeznámených s rozhovory mezi oběma zeměmi by Francie měla oznámit fond ve výši 200 milionů eur (asi pět miliard korun) na civilní projekty, které budou realizovat francouzské společnosti.

Na třídenní konferenci v Mnichově Zelenskyj v sobotu podle své kanceláře vystoupí s projevem. Na okraj setkání ho čeká řada dvoustranných jednání, kromě Pavla například s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou či nizozemským premiérem Markem Ruttem.

ČTK

  ‚Pryč s diktaturou.‘ Barmská armáda vyslala do ulic obrněná vozidla, demonstranty to neodradilo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com