Unijní ministři zahraničí dosáhli politické shody ohledně sankcí vůči radikálním židovským osadníkům, kteří útočí na okupovaném Západním břehu Jordánu na Palestince. Po jednání v Bruselu to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Další sankce by měly být vyhlášeny i proti členům palestinské teroristické organizace Hamás.
„Politickou shodu máme,“ řekl novinářům Borrell. O sankcích se ale bude nyní jednat na pracovní úrovni a teprve poté budou moci být definitivně odsouhlaseny a uvedeny do praxe. Postihy proti radikálním židovským osadníkům již dříve zavedla Británie či Spojené státy.
Evropská unie vytvořila speciální sankční režim cílený na radikály z Hamásu po teroristických útocích na Izrael z loňského 7. října. V lednu pak oznámila uvalení sankcí vůči šesti osobám zapojeným do financování Hamásu, který Evropská unie stejně jako Spojené státy považuje za teroristickou organizaci. Jsou mezi nimi finančníci Hamásu se sídlem v Súdánu a Alžírsku a muži z Libanonu, kteří jsou údajně zapojeni do praní špinavých peněz a jejich převodů ve prospěch hnutí. Nyní by měla na tento seznam přibýt další jména.
České republice, ale i dalším zemím jako je Německo či Rakousko, se již od začátku nelíbilo, že by měly být sankce proti radikálním židovským osadníkům spojované do jednoho „balíku“ právě s opatřeními vůči Hamásu. Pro svůj postoj získaly tyto státy nakonec podporu a o obou opatřeních tak bude nyní rozhodováno odděleně. Svůj názor změnilo i Maďarsko, které zprvu jakékoli sankce proti radikálním židovským osadníkům odmítalo.