Spojené státy a Británie rozšířily své protiíránské sankce v reakci na víkendový vzdušný útok Teheránu na Izrael. Americké ministerstvo financí novými postihy míří na 16 jednotlivců a dva subjekty napojené na výrobu dronů, které byly při útoku použité. Londýn cílí na několik vojenských organizací a osob s vazbami na výrobu bezpilotních letounů i raket, napsala agentura AP.
„Před necelým týdnem Írán spustil proti Izraeli jeden z největších útoků raketami a drony, jaký kdy svět viděl… Dnes Írán ženeme k odpovědnosti. Uvalujeme na Írán nové sankce a exportní omezení,“ uvedl v doprovodném prohlášení americký prezident Joe Biden.
Podle šéfa Bílého domu nová opatření míří na subjekty napojené na íránské revoluční gardy, tedy část íránské armády, která operuje v zahraničí a která se přihlásila i k útoku na Izrael z noci na neděli. Zároveň naznačil, že kroky USA a Británie jsou součástí širší iniciativy skupiny vyspělých ekonomik G7, do níž patří i Německo či Francie.
Oznámení přišlo poté, co američtí činitelé v uplynulých týdnech rozšíření sankčního režimu avizovali. Zápis na sankční seznam zpravidla pro dotyčnou organizaci či osobu znamená, že má v USA zablokované veškeré majetky a Američané nebo osoby na americké půdě s ní nemohou bez speciálního povolení provádět transakce.
O dodatečných protiíránských opatřeních aktuálně jedná americký Kongres. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell mezitím řekl, že svůj sankční režim rozšíří také EU, s cílem potrestat Teherán a pomoci předejít dalším útokům na Izrael.
Írán svou víkendovou operaci, při níž na židovský stát poprvé zaútočil přímo, vysvětluje jako odvetu za útok na svůj konzulát v Damašku, při němž 1. dubna zemřelo několik představitelů revolučních gard včetně dvou generálů. Izrael se k incidentu nepřihlásil, ovšem je prakticky jasné, že je za něj zodpovědný. Írán vyslal na Izrael na 300 raket a útočných dronů. Izrael a jeho spojenci jich 99 procent zlikvidovali, škody vznikly minimální.