Si: Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli

Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.

Putin rovněž Siovi poděkoval za jeho mírové iniciativy ohledně Ukrajiny. Čína loni v únoru, k příležitosti prvního výročí ruské invaze do sousední země, představila plán „politického ujednání ukrajinské krize“, který mimo jiné požaduje zastavení bojů a obnovení mírových rozhovorů.

Čína na rozdíl například od Íránu přímo nedodává Rusku zbraně k použití na Ukrajině, podle představitelů Spojených států však poskytuje Moskvě materiály takzvaného dvojího použití, tedy pro civilní i vojenské využití, a zpřístupňuje Rusku satelitní záběry využitelné ve válce proti Ukrajině.

Putin podle Reuters uvedl, že je „logické“, že jeho první cesta po prezidentské inauguraci mířila právě do Číny. Siovi poděkoval za vřelé přijetí a řekl, že vztah Pekingu a Moskvy je ukázkovým příkladem mezinárodní spolupráce. Na programu jednání byly podle Putina „všechny oblasti“, konkrétně však plánují Rusko a Čína rozvinout spolupráci v oblasti jaderné energetiky a dopravy.

Oba vůdci rovněž vyjádřili odpor vůči „uzavřeným“ politickým aliancím v regionu jihovýchodní Asie, kde Čína soupeří o vliv především s USA. Spojené státy jsou součástí trojstranného vojenského paktu AUKUS s Austrálií a Británií, spolupracují také s Japonskem a Jižní Koreou. USA podle svých prohlášení chtějí odradit Čínu od agresivní expanze, především od té směrem na demokraticky fungující ostrov Tchaj-wan, který Čína považuje za svou provincii.

  Ukrajinské síly na východě a jihu Ukrajiny rychle postupují, řekl Zelenskyj

„Pro uzavřené vojensko-politické aliance není místo. Domníváme se, že vytváření takových aliancí je velmi škodlivé a kontraproduktivní,“ řekl Putin po boku čínského prezidenta.

Putin avizoval, že ve druhý den své čínské návštěvy se vydá do města Charbin na severu země, kde se zúčastní zahájení obchodního a investičního veletrhu. S premiérem Li Čchiangem bude jednat především o ekonomice.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com