Rusko v Charkovské oblasti nepostoupilo o více než 10 kilometrů

Ukrajinské armádě se podařilo stabilizovat situaci na severu Charkovské oblasti, ruská invazní vojska nepostoupila o více než deset kilometrů. Novinářům to dnes řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko minulý týden obnovilo pozemní ofenzivu v tomto příhraničním regionu na severovýchodě Ukrajiny, čímž otevřelo novou frontu. V prvních dnech přicházely zprávy o postupu invazních vojsk. Moskva i dnes uvedla, že její vojska postupují.

„Hlavní pro dnešek je, že naše obranné síly situaci stabilizovaly,“ uvedl podle serveru Ukrajinska pravda Zelenskyj, jenž ve čtvrtek navštívil Charkov, kde jednal s veliteli armády. Rusové podle něj pronikli přes hranice na ukrajinské území do vzdálenosti několika kilometrů. „Nejhlubší bod jejich postupu je deset kilometrů,“ řekl. Invazní vojáci se podle něj dostali pouze k první ukrajinské obranné linii. Kyjev ve středu oznámil, že Zelenskyj kvůli situaci na frontové linii zrušil zahraniční návštěvy plánované na nejbližší dny.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své středeční analýze napsal, že tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti nadále zpomaluje. Podle tehdejších odhadů analytiků ISW Rusové od začátku obnovené ofenzívy v regionu nepostoupili o více než osm kilometrů. Ve své nejnovější zprávě ISW cituje ukrajinské představitele a jejich vyjádření o stabilizování situace podél hranic na severu Charkovské oblasti a o tom, že nadále klesá tempo tamějších ruských útočných operací.

Podle dřívějších informací agentury AP se Rusko po obnovení pozemní ofenzívy na severu Charkovské oblasti zmocnilo území o rozloze přibližně 100 až 125 kilometrů čtverečních, což zahrnuje přibližně sedm vesnic. Rusko podle agentury Reuters uvádí, že za týden obsadilo 12 obcí. Ruské ministerstvo obrany dnes vyjmenovalo těchto 12 obcí a uvedlo, že invazní jednotky pokračují v postupu.

Vitalij Gančev, šéf ruské okupační správy Charkovské oblasti, ve čtvrtek podle agentury Reuters uvedl, že se ruská armáda chystá dobýt vesnici Lypci, která je asi deset kilometrů od ruských hranic a leží na jedné z hlavních silnic do Charkova. Ruský prezident Vladimir Putin dnes během návštěvy Číny uvedl, že ruští vojáci postupují podle plánu a s dobytím Charkova se zatím nepočítá. Cílem je podle jeho tvrzení vytvořit nárazníkovou zónu.

  Pavel ocenil, že iniciativa nákupu munice pro Ukrajinu nabrala tempo

Obec Lypci se nachází zároveň asi 20 kilometrů od okraje druhého největšího ukrajinského města, které se Rusové pokoušeli neúspěšně dobýt už v prvních měsících invaze. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzívy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj dnes uvedl, že Rusové obnovením pozemních útoků na severu Charkovské oblasti rozšířili oblast aktivních bojů o téměř 70 kilometrů. Snaží se podle něj přimět Ukrajinu vyslat do bojů v regionu další vojáky ze zálohy. „Nepříteli se však nepodařilo prolomit naši obranu,“ uvedl na facebooku a dodal, že Ukrajince čekají další těžké bitvy.

Rusové podle něj zaměřili své hlavní úsilí na frontu mezi městy Strileča a Lypci a na dobytí Vovčansku, což by jim umožnilo usilovat o postup na obec Bilyj Kolodjaz a zahájit ofenzívu do týlu ukrajinských jednotek. Několik desítek kilometrů jihovýchodněji se nachází Kyjevem kontrolované ukrajinské město Kupjansk a další úsek frontové linie.

Ukrajinští vojáci se podle Syrského připravují i na obranu vedlejší Sumské oblasti, která také sousedí s Ruskem. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov tento týden řekl, že invazní síly od začátku plánovaly podobnou operaci i v tomto regionu, ale zatím mají na hranicích malá vojenská uskupení, podotkl server Ukrajinska pravda.

Americký generál Christopher Cavoli, který je vrchním velitelem sil Severoatlantické aliance v Evropě, ve čtvrtek prohlásil, že ruská armáda nyní nevyslala do regionu dostatečný počet vojáků, aby dosáhla u Charkova strategického průlomu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com