BIS: Cílem lidí kolem Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU

Jedním z cílů lidí kolem mediální platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř Evropské unie, řekl na dnešní konferenci v Poslanecké sněmovně ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Ocenil, že česká vláda jednala tvrdě a nekompromisně, když platformu a proruské ukrajinské podnikatele Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka na konci března zařadila na národní sankční seznam. O jejich sankcionování rozhodla dnes na návrh ČR i Evropská unie.

Koudelka na konferenci Vnitřní bezpečnost a odolnost státu řekl, že aktivity „pod pláštíkem“ Voice of Europe měly tři roviny. „V první různí politici na té platformě poskytovali proruské či protiukrajinské rozhovory. Druhá, daleko závažnější, byla ta, že za ruské peníze osoby působící pod krytím platformy umisťovaly do západních médií články a informace, které byly zcela jednoznačně proruské, protiukrajinské, protizápádní a naplňovaly snahu o ovlivňování veřejného mínění,“ uvedl.

Ve třetí rovině se lidé působící pod krytím Voice of Europe snažily zasáhnout do červnových voleb do Evropského parlamentu a poté zajistit špionáž uvnitř EU. „To jsou velmi závažné věci, které naše služba dokázala odhalit,“ uvedl Koudelka. Ocenil, jak nekompromisně na základě zjištění jednala česká vláda. „To je řeč, které Rusové rozumí, takto bychom měli postupovat vždy,“ doplnil šéf kontrarozvědky.

Koudelka ale varoval před tím, aby si lidé mysleli, že rozbití sítě zastavilo podobné aktivity Ruska v Evropě. „Jsem přesvědčený, že tu působí další obdobné sítě, které se budou snažit ohrožovat základní demokratické principy, rozbít evropskou jednou, narušit důvěru ve stát a jeho instituce a členství v mezinárodních organizacích,“ dodal.

Česká vláda zapsala Voice of Europe i oba podnikatele na národní sankční seznam na konci března. Stejně nyní rozhodla EU. „Na sankční seznam EU se na návrh Česka dostaly tři subjekty pracující ve prospěch kremelského režimu. Veškerá omezení, která již vůči nim uplatňovalo Česko, jsou teď platná pro všech 27 členských států EU,“ uvedla česká diplomacie.
BIS: Rusko po odhalení agenta zajišťujícího šíření propagandy činnost zastavilo

  Americký web spojil únos Čechů v Libanonu a Vrbětice, oboje přičítá GRU

Loňské veřejné prohlášení o tom, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila, že jeden z dlouhodobých agentů Ruska v Česku zajistil za úplatu šíření ruské propagandy o válce na Ukrajině, splnilo podle šéfa BIS Michala Koudelky svůj účel. Koudelka dnes na konferenci ve Sněmovně řekl, že ruská strana rychle odhadla, o koho se jedná, a aktivity zastavila. Stejně se zachovali i samotní aktéři případu.

Koudelka loni v září na konferenci ve Sněmovně řekl, že vlivový agent v Česku na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil šíření propagandy související s válkou na Ukrajině. Využil při tom i veřejně známé osobnosti. Dnes Koudelka na stejném fóru doplnil, že sdělení mělo veřejnost varovat, ale také aktivity zastavit, což se povedlo. „Ruská strana samozřejmě velmi pečlivě sleduje takováto vyjádření, rychle odhadla, o koho se jedná a sama aktivity v tomto konkrétním případě zastavilo,“ uvedl.

Stejně se zachovali i samotní aktéři případu, kteří si uvědomili, že se jedná o ně. „Přestali ty aktivity provozovat. Takže to, co jsme chtěli, ten efekt, se dostavil,“ uvedl. Podle Koudelky také zveřejnění případu vyvolaly důležité diskuse s politiky včetně nejvyšších ústavních činitelů.

Česko podle Koudelky aktuálně čelí dezinformačním aktivitám z Ruska a Číny. Ruské dezinformace podle Koudelky směřují k tomu, aby oslabily vůli obyvatelstva pomáhat napadené Ukrajině, aby znejistily veřejnost a podkopaly důvěru ve stát. V informačním prostoru podle Koudelky zuří „bezohledná válka“, která má potenciál ovlivňovat politické klima i v silných a nezpochybnitelných demokraciích.

Írán, palestinské hnutí Hamás či libanonské radikální hnutí Hizballáh využívají kybernetický prostor k masivnímu šíření nepřátelské propagandy v souvislosti s konfliktem v Pásmu Gazy, uvedl Koudelka. Využívají stejný „modus operandi“ k oslabování ochoty pomáhat Izraeli jako využívá Rusko ke stejnému cíli v případě Ukrajiny, doplnil. „Tyto lži a překrucování informací a pravd burcují určité skupiny obyvatelstva a jsou jednou z důležitých příčin demonstrací v Londýně, Berlíně a dalších městech,“ uvedl.

  V neděli testy odhalily 381 případů covidu, nejméně od srpna

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com