Policie dopadla podezřelého, kvůli kterému zpřísnila opatření v Praze

Policie dopadla muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v pátek. Zahájila úkony trestního řízení v souvislosti se žhářským útokem v Praze 9, muž zatím obviněný nebyl. Vyplývá to z vyjádření policie na síti X a tiskové zprávy Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze. Případ souvisí s preventivními bezpečnostními opatřeními v Praze, která policisté zavedli kvůli možné hrozbě útoku na infrastrukturu. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bezpečnostní opatření dál trvají, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí. Zadržený muž je původem z Jižní Ameriky, hovoří španělsky.

Policie v pátek varovala, že hledaný muž může být nebezpečný. „I díky pomoci veřejnosti se podařilo kriminalistům z odboru extremismu a terorismu muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu vypátrat a zadržet,“ uvedli dnes policisté. Státní zástupce Martin Bílý následně uvedl, že v současnosti byly zahájeny úkony trestního řízení v souvislosti se žhářským útokem. „Trestní stíhání zadržené osoby nebylo zahájeno. Více informací v současnosti s ohledem na neveřejnost přípravného řízení nelze poskytnout,“ sdělil Bílý. Později upřesnil, že se žhářský útok měl týkat Prahy 9.

Na případu policisté spolupracují s dalšími bezpečnostními složkami. V Praze v noci na dnešek přijali zvýšená bezpečnostní opatření. „Více informací poskytneme veřejnosti po zasedání Bezpečnostní rady státu,“ dodala policie. Bezpečnostní rada státu zasedne v pondělí odpoledne, její jednání bylo dopředu plánované.

Rakušan poděkoval policii za dobrou práci a veřejnosti za pomoc. „Preventivně zvýšená bezpečnostní opatření v místech zvýšené koncentrace lidí dál trvají, bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ dodal.

Podle serveru iDNES přešli všichni policisté v Praze až do odvolání do režimu „teror“. Mají se zaměřit obecně na obchodní centra, depa MHD nebo autobusová a vlaková nádraží a všímat si všech podezřelých lidí, kteří se v okolí pohybují.

Česká policie v nedávné době zvýšila ostražitost například v souvislosti s atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica nebo kvůli mistrovství světa v hokeji.

  Vláda jmenování Stříže nejvyšším státním zástupcem neprojednávala

V posledních týdnech se v souvislosti s nedávnými velkými požáry v zemích EU objevily spekulace, že za nimi může být Rusko. Polský premiér Donald Tusk 21. května řekl, že Rusové měli velmi pravděpodobně něco společného s nedávným požárem obchodního centra ve Varšavě. Tusk už předtím informoval o zadržení devíti osob podezřelých ze zapojení do sabotáží, zejména žhářství, tito lidé měli podle něj zakládat požáry na pokyn ruských tajných služeb.

Koncem května psal zpravodajský server The Guardian o tom, že žhářství a sabotáže jsou potenciální novou zbraní ruské války. Vyšetřovatelé podle webu vyslovili domněnku o možném zapojení Ruska do žhářského útoku ve východním Londýně, do požáru v Polsku, do pokusu o sabotáž v německém Bavorsku nebo do antisemitských graffiti, které se objevily v Paříži.

Ačkoli neexistují důkazy, že by incidenty napříč kontinentem byly koordinované, bezpečnostní služby se domnívají, že by mohly být součástí systematické snahy Moskvy destabilizovat Západ, který podporuje Ukrajinu, napsal The Guardian.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com