Macron nerezignuje, ať už bude výsledek předčasných voleb jakýkoli

Francouzský prezident Emmanuel Macron nerezignuje na svou funkci, ať už bude výsledek předčasných parlamentních voleb jakýkoliv. Řekl to v rozhovoru s magazínem Le Figaro. Šestačtyřicetiletý politik se rozhodl rozpustit Národní shromáždění a vyhlásit předčasné volby v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách. Favoritem hlasování, které se uskuteční na přelomu června a července, je nacionalistické Národní sdružení (RN) Marine Le Penové.

Macron v rozhovoru dostal otázku týkající se možnosti, že ho RN po parlamentních volbách vyzve k rezignaci. „Není to RN, kdo píše ústavu, ani její duch. Instituce jsou jasně dané, stejně jako místo prezidenta, ať už bude výsledek jakýkoli,“ odpověděl na to.

Právě Národní sdružení by po svém triumfu v Evropských volbách, kdy Macronovu Obnovu porazilo o více než 15 procentních bodů, mělo předčasné hlasování podle pondělního průzkumu veřejného mínění vyhrát se ziskem 235 až 265 křesel, což by bylo několikanásobně více než současných 88.

Macronova centristická formace by mohla získat 125 až 155 mandátů namísto současných 250. Pokud se spojí levicové strany, mohly by mít 115 až 145 poslanců. K většině je potřeba 289 křesel.

Lídr strany Republikáni (LR), která by podle průzkumu mohla získat 40 až 55 křesel, Éric Ciotti dnes vyzval ke spojenectví svých kandidátů s Národním sdružením (RN) v předčasných volbách, což je podle agentury Reuters politický posun, který bude mít široké dopady. „Říkáme stejné věci, tak si přestaňme vymýšlet imaginární opozici,“ řekl Ciotti televizi TF1. „Tohle chce drtivá většina našich voličů. Říkají nám ‚dosáhněte dohody‘,“ dodal.

Všeobecně se očekává, že přestože má RN velkou šanci zvítězit, spíše nedosáhne většiny. Strana proto hledá spojence, aby si zajistila kontrolu nad parlamentem, a Ciottiho komentář okamžitě ocenila. Proti svému lídrovi se ale po jeho vyjádření postavilo několik republikánských zákonodárců, kteří řekli, že by v takovém případě museli ze strany odejít oni nebo Ciotti.

  Částečné výsledky voleb v Maďarsku ukazují na vítězství Fideszu

Ciottiho komentář také znamená, že desítky let trvající konsenzus francouzského politického establishmentu na tom, že proti krajní pravici je třeba spojit síly, aby nebyla u moci, vzal za své, podotkl Reuters.

Také neteř Le Penové Marion Maréchalová, která vedla kandidátku krajně pravicové strany Znovudobytí! (Reconquete!) do Evropského parlamentu, v nichž v neděli získala mandát, dnes, navštívila sídlo Národního sdružení v Paříži, aby jednala o možném spojenectví v nadcházejících volbách.

Všechny francouzské politické strany spěchají s hledáním spojenectví – a snaží se nerozpadnout – od chvíle, kdy Macron vyhlásil předčasné volby. Rozdělené francouzské levicové strany přislíbily, že budou ve volbách spolupracovat a nominovat společné kandidáty, ale formální dohodu zatím neuzavřely. Vyloučily však podporu Macrona.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com