Přijetí státní energetické koncepce a dalších dvou souvisejících klimatických dokumentů bude znamenat vyšší ceny pohonných hmot, plynu či bydlení. Na dnešní tiskové konferenci stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Vláda projednávání materiálů ve středu odložila, podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) kvůli tomu, že se soustředila na projednání tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech.
Schválení strategií kritizovala řada subjektů, podle kterých povede ke zdražení ceny energií či paliv. Síkela i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží. Podle předsedy vlády je třeba dokumenty opět prostudovat a eventuální nedostatky opravit. Některá média, stejně jako dnes Havlíček, soubor dokumentů nazývá jako „český Green Deal“, takové označení ale podle Fialy není správné.
„Vláda využívá prázdniny a zkouší vše protlačit v jednom balíku. Předkládá to v polovině července a co hůře, druhým krokem se to chtěla pokusit dostat do Poslanecké sněmovny v rámci pozměňovacího návrhu, nikoli řádnou legislativní cestou,“ uvedl Havlíček, bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy.
Opozice podle něj mobilizuje proti tomuto „zvěrstvu“ i proti způsobu projednávání. Pohonné hmoty by v prvních letech po přijetí dokumentů podle Havlíčka vzrostly o jednotky korun, později ale až o deset až 15 korun za litr, cena plynu pro domácnosti by se zvedla o 15 procent, mělo by to dopad na ceny bydlení i potravin.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve středu po jednání vlády řekl, že se Česko pokusí v Evropské unii prosadit zrušení, nebo alespoň podstatné odložení začátku účinnosti systému emisních povolenek ETS 2. V něm by placení za emise skleníkových plynů podléhaly i silniční doprava nebo vytápění pro bydlení. Podle Stanjury by cenu povolenek zaplatily domácnosti a firmy, zároveň v systému nevidí žádný bonus pro českou ekonomiku. Vyjádřil také obavy z toho, že by systém povolenek mohl snížit konkurenceschopnost EU proti zbytku světa.
Podle Havlíčka je ale v současnosti povinnost převést do českého prostředí evropskou legislativu, při snaze o úpravy či zrušení by se o ní muselo opět jednat na úrovni Evropské komise, Evropského parlamentu a rad EU. „A to zcela jednoznačně již není v rukou České republiky. Nezavedení znamená sankce. Vláda se totálně chytla do vlastní pasti,“ poznamenal.
Za vhodné považuje využít aktuálního maďarského předsednictví v Radě EU a požádat o okamžité svolání mimořádných ministerských rad, například pro životní prostředí. „Jsme toho názoru, že se musí jednat, musí se to vyhrotit. Teprve poté řešme, co uděláme s Fialovou vládou a jejím fatálním selháním. Tentokrát budeme velmi důslední, toto vládě nesmí projít,“ dodal první místopředseda ANO.
Státní energetická koncepce je strategický dokument, který stanovuje budoucí cíle a priority státu v energetice. Pro státní správu je závazná, trhu má ukazovat vizi státu v energetice a výhled jednotlivých opatření a schémat podpor. Aktualizovaná verze počítá především s postupným navyšování výroby elektřiny. Stát i přesto v koncepci deklaruje záměr o postupném odklonu od uhlí po roce 2030. Přechodným palivem by se místo něj měl stát plyn. Roli hlavního pilíře ve výrobě energie by však v budoucnu měly postupně převzít obnovitelné zdroje energie a jádro.
Vnitrostátní energeticko-klimatický plán v řadě oblastí na koncepci navazuje. Stát v plánu počítá s navýšením podílu obnovitelných zdrojů energie na konečně spotřebě do roku 2030 na zhruba 30 procent. Jejich zastoupení by navíc mělo stoupat i v dopravě. Třetí dokument Politika ochrany klimatu formuluje vizi, cíle a postupnou transformaci ČR k dosažení cíle klimatické neutrality do roku 2050.