Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se podařilo po prosincové střelbě v hlavní budově zprovoznit všechny prostory. V některých se ale ještě vyučovat nebude, v části čtvrtého patra, které bylo nejvíce zasažené, stále zůstává takzvané tiché místo pro uctění památky obětí. Zůstává i dočasný památník před hlavní budovou. Vyplývá to z odpovědí zástupců fakulty na dotazy ČTK. Výuka v zimním semestru nového akademického roku na fakultě začíná v pondělí. Loni v prosinci v hlavní budově fakulty její student zabil 14 lidí, 25 zranil a následně zastřelil i sebe.
Tiché místo ve čtvrtém patře se bude podle proděkana pro projektové řízení a grantovou činnost Martina Pehala postupně proměňovat. Místnosti by se měly vrátit původnímu účelu, tedy výuce a vědě. „Konkrétní řešení promýšlíme a během podzimu ho začneme uskutečňovat,“ uvedl.
Výuka bude standardní, zároveň platí, že v novém akademickém roce můžou studenti skládat zkoušky či například zápočty z toho minulého. Ti, kteří by to potřebovali, mohou využít individuální studijní plán, uvedla proděkanka pro studium a přijímací řízení Andrea Hudáková. Kolik lidí možnost úpravy studia kvůli střelbě na fakultě využilo, se podle ní nedá říct. Nadále funguje Psychologická poradna fakulty a poradny UK Pointu, sdělila.
Posílení bezpečnosti na fakultě by měl pomoci krizový informační systém, fakulta i škola se zaměřují také na školení studentů i zaměstnanců. „Krizový informační a svolávací systém (KISS) zavádí celá univerzita. Proto u tak velké instituce implementace zabrala určitý čas. Nyní již máme hotovo a pilotně si jeho funkčnost vyzkoušíme v říjnu při cvičném požárním poplachu,“ uvedl proděkan pro infrastrukturu Jakub Rákosník. Zástupci školy i fakulty opakovaně v minulosti uváděli, že nechtějí zavádět v budově rámy či například turnikety.
Zároveň se fakulta zaměřuje na to, aby v případě nutnosti měla vybrané a přichystané vhodné místnosti například pro schování lidí. „Proto vznikla SWOT analýza hlavní budovy, silných a slabých stránek všech jejích místností, a její výsledky budeme během tohoto akademického roku implementovat,“ řekl Rákosník.
Tragédii připomíná i dočasný pietní památník na náměstí Jana Palacha. Jedná se o asi tři metry vysoký neopracovaný pískovec. Nyní na něj má fakulta povolení do 21. prosince letošního roku, uvedl Pehal. Je podle něj důležité, aby přechodné pietní místo zůstalo až do instalace toho stálého.
„Proces instalace stálého pietního místa je složitý a časově náročný, může trvat tři až pět let, protože zahrnuje koordinaci mnoha skupin aktérů včetně zohlednění zamýšlené rekonstrukce náměstí Jana Palacha. Aktuálně tedy jednáme o prodloužení povolení na umístění dočasného památníku,“ řekl Pehal. Pracuje se podle něj i na tom, aby na něm byla uvedena jména všech zavražděných. Na všech krocích fakulta spolupracuje s pozůstalými, dodal.