Demonstranti dnes vtrhli do parlamentu a sídla prezidentské administrativy v Suchumi, hlavním městě gruzínského separatistického regionu Abcházie. Protestují proti návrhu zákona, který by ruským občanům umožnil kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii. Prezidentská kancelář slíbila, že návrh normy ratifikující investiční dohodu s Ruskem bude zrušen. Opoziční politici chtějí, aby prezident Aslan Bžanija rezignoval, ten ale požádal o čas na rozmyšlenou. Moskva doporučila ruským občanům, aby se zdrželi cest do Abcházie, a vyzvala k pokojnému řešení situace.
Prezident Abcházie na požadavek, aby odstoupil, neodpověděl jednoznačně. Prohlásil ale, že potřebuje čas na rozmyšlenou, uvedl podle agentury Interfax mluvčí koordinační rady sjednocené opozice Ešsou Kalalija. Rada jednala s prezidentem prostřednictvím předsedy parlamentu Lašy Ašuby, dodal Kalalija, který podle Interfaxu býval zástupcem generálního prokurátora.
Bžanija se dosud nerozhodl ohledně odstoupení, napsal Interfax. Prezident se nyní nachází v komplexu budov v centru Suchumi, ve kterých sídlí ministerstvo vnitra a tajná služba. Opozice navrhla jako východisko dvě varianty: po Bžanijově odstoupení by prezidentovy pravomoci mohl převzít viceprezident Badra Gunba z Bžanijova týmu nebo předseda parlamentu Laša Ašuba, dodala ruská agentura.
Opoziční zpravodajský kanál Respublica na sociální síti Telegram spekuluje, že Bžanija, který se prý aktuálně nachází pod ochranou někdejší šedé eminence Kremlu Vladislava Surkova, by také mohl rozpustit parlament a vyhlásit volby a následně odletět do ruského exilu. Ze Soči prý už přiletěly dva vrtulníky. Aktuálně ale Ašuba po jednání s prezidentem pokračuje v rozhovorech s opozicí.
Protestující podle agentury TASS vyrazili vstupní dveře do budovy prezidentské správy a převzali nad ní kontrolu. Účastníkům nepokojů se následně podařilo ovládnout celý komplex budov, včetně sídla vlády a parlamentu. Bezpečnostní složky, které v budovách zajišťovaly pořádek, je začaly opouštět. Do nemocnice bylo podle záchranné služby v souvislosti s nepokoji převezeno nejméně osm lidí. Ministerstvo zdravotnictví později podle agentury TASS upřesnilo počet zraněných na 13, z nichž tři bylo nutné hospitalizovat, ale nejsou v ohrožení života.
Protestující podle dřívějších zpráv nejprve autem prorazili plot u parlamentu a vnikli na jeho pozemek. Mezi protestujícími a policií se strhla potyčka, demonstranti na strážce zákona házeli lahve, vejce, kamení a klacky. Podle webu Echo Kavkaza také znemožnili průjezd hasičskému vozu, který měl sloužit k zablokování průchodu vytvořeného po stržení části plotu. Policie do davu hodila dýmovnice.
Dohoda podepsaná 30. října v Moskvě by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii, jejíž hory a pláže u Černého moře jsou pro ně oblíbenou turistickou destinací. Prodej rezidenčních nemovitostí cizincům byl v Abcházii zakázán v roce 1995, uvedla agentura AFP. Obyvatelé Abcházie se podle listu Kommersant obávají, že dohoda by umožnila ruským firmám stavět nové apartmány pod záminkou budování víceúčelových středisek.
Dnes měl abchazský parlament v úmyslu projednat ratifikaci dohody s Moskvou o realizaci investičních projektů na území Abcházie. Opozice však od pondělí pořádá protesty a vyzvala obyvatele Abcházie k aktivní účasti, protože považuje tuto dohodu s Ruskem za škodlivou pro ekonomickou suverenitu země.
Nepokoje vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal návrh zákona o ratifikaci dohody projednávat. Protestující v noci na úterý zablokovali mosty vedoucí do Suchumi v reakci na zatčení odpůrců navrhovaného zákona. U jednoho z mostů se s protestujícími střetla policie, bezprostředně ale nebyli hlášeni žádní zranění a nikdo ani nebyl zatčen.
Ruské ministerstvo zahraničí doporučuje občanům zdržet se cest do Abcházie kvůli vnitropolitickému napětí, uvedla dnes agentura Interfax. „Ruská strana, která se nevměšuje do vnitřních procesů v Abcházii, počítá s tím, že vzniklá situace se vyřeší výlučně pokojnou politickou cestou,“ uvedla mluvčí ministerstva Marija Zacharovová. Vyzvala také k respektování zákonů a zachování veřejného pořádku. V Abcházii je nyní kolem 8000 ruských turistů, z nichž většina přicestovala individuálně, dodal Interfax s odvoláním na údaje cestovních kanceláří a agentur. Ruské velvyslanectví doporučilo Rusům vyhýbat se místům, kde se shlukují davy lidí.
Abcházie je region s přibližně 245.000 obyvateli, který po skončení války v roce 1993 zůstal z velké části pod kontrolou separatistů. Zbytek území Abcházie ztratila Gruzie ve válce s Ruskem v roce 2008, po níž Moskva oficiálně uznala separatistický region za nezávislý stát, spolu s Jižní Osetií. Tbilisi tato území považuje za okupovaná, Rusko má v obou provinciích své vojenské posádky.
ČTK