Gen: Počet e-mailových hrozeb v ČR vzrostl ve třetím čtvrtletí o 73 procent

Počet kybernetických hrozeb šířených prostřednictvím elektronické pošty vzrostl ve třetím čtvrtletí v Česku o 73 procent. Je to druhý nejvyšší nárůst na světě za Tureckem, které zaznamenalo zvýšení o 80 procent. Třetí byla Kolumbie se čtvrtletním růstem o 59 procent. Ve své čtvrtletní zprávě to uvedla antivirová firma Gen Digital.

Výrazný nárůst e-mailových útoků podle analytiků Genu lze přičíst zejména lepší schopnosti kyberzločinců obcházet filtry nevyžádané pošty. V Česku ale rostl i počet útoků, které cílí na krádeže citlivých informací, tzv. infostealery, a tradičně se dařilo i podvodům na seznamkách.

„Od července do září na poli kyberhrozeb nadále převládaly podvody a rychle rostlo také množství hrozeb ke krádeži dat i vyděračských programů. Kyberzločinci své podvody rychle vylepšují pomocí nových taktik, včetně sociálního inženýrství, umělé inteligence a zejména deepfake technologií, díky čemuž se stávají hůře odhalitelné a o to nebezpečnější,“ uvedl technický ředitel Genu Siggi Stefnisson.

V oblasti mobilní komunikace se v minulém čtvrtletí v Česku objevil nový typ špionského softwaru, který získává přístup k citlivým údajům, s názvem NGate. Tento spyware dokáže ukrást peníze oběti tak, že naklonuje NFC údaje, které se používají při výběru z bankomatu nebo při bezkontaktních platbách, z její platební karty.

Zvýšil se také výskyt programů ke krádeži dat v mobilních zařízeních, kde se zločinci zaměřují především na krádeže identity. Bankovní škodlivé programy, používané zejména ke krádeži bankovních přihlašovacích údajů, pak vzrostly proti předchozímu čtvrtletí o 60 procent. Společným jmenovatelem klíčových mobilních hrozeb je šíření prostřednictvím škodlivých SMS zpráv.

ČTK

  Ve čtvrtek přibylo v Česku méně potvrzených nákaz než před týdnem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com