Írán v pátek zahájí jaderné rozhovory s Británií, Francií a Německem. Schůzka na úrovni náměstků ministerstev zahraničí se bude týkat i situace v regionu Blízkého východu. Dnes to oznámil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí, uvedla agentura AFP. Zmíněná trojice zemí spolu se Spojenými státy vyjádřila v sobotu hluboké znepokojení nad záměrem Íránu zprovoznit nové pokročilé odstředivky pro obohacování uranu.
Jednání se uskuteční v pátek 29. listopadu v Ženevě, informovala s odvoláním na íránské diplomatické zdroje agentura Kjódó. Podle Bághájího budou jednání zahrnovat i „otázky týkající se Libanonu a Palestiny“.
Oznámení o rozhovorech přichází poté, co ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) přijala rezoluci, v níž Írán vyzývá k výraznému zlepšení spolupráce s agenturou ohledně jeho jaderného programu. Rezoluci navrhly Británie, Francie, Německo a USA. Írán v reakci na rezoluci oznámil zprovoznění nových odstředivek.
Írán dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům. Šéf MAAE Rafael Grossi ale již v minulosti varoval, že Írán má dostatečné množství obohaceného uranu, aby vyrobil několik jaderných bomb, jestliže se k tomu rozhodne. K výrobě jaderné zbraně je potřeba uran obohacený na 90 procent. Obohacení uranu z 60 na 90 procent už představuje relativně malý technologický krok.
Grossi minulý týden navštívil Teherán, kde se setkal s íránským prezidentem Masúdem Pezeškjánem a šéfem íránské agentury pro atomovou energii Mohammadem Eslámím. Při návštěvě Írán vyzval, aby zlepšil svou spolupráci s MAAE. Podle Grossiho je mezinárodní dohled nad íránským jaderným programem tím, co „nás vzdaluje od konfliktu a konec konců i války“. Grossi to řekl v době zvýšeného napětí, kdy v Izraeli a Spojených státech sílí hlasy vyzývající k vojenskému řešení problému íránského jaderného programu.
V roce 2015 Írán podepsal se Spojenými státy, EU, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou dohodu, známou pod zkratkou JCPOA, v níž souhlasil s kontrolami MAAE ve svých jaderných zařízeních. Úmluva měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí.
Po odstoupení USA od dohody za vlády prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 a opětovném uvalení sankcí na Írán přestal Teherán dohodu dodržovat. Začal obohacovat uran na 60 procent čistoty a omezil inspekce MAAE. Loni v září pak Írán zakázal v zemi pracovat řadě předních expertů MAAE na obohacování uranu.