Rozhodnutí USA poslat Ukrajině další balík zbraní v hodnotě 725 milionů dolarů ukazuje, že Bidenova administrativa je odhodlána „přilít olej do ohně“ války. V to věří i Kreml, což podněcuje hysterické výlevy v Rusku i v zahraničí.
Jestliže však taková rétorika jde průměrnému ruskému občanovi na ruku, občané civilizovaného světa velmi dobře chápou, co je v sázce.
Celá věc se má tak, že nový balíček pomoci Ukrajině, který v pondělí oznámil americký ministr zahraničí Anthony Blinken, zahrnuje mimo jiné rakety Stinger, munici pro HIMARS, ale i bezpilotní letouny a protipěchotní miny.
„Bidenova administrativa dělá vše pro to, aby ještě více přilila olej do ohně. Zároveň tento a další balíčky pomoci nemohou změnit běh událostí, nemohou ovlivnit dynamiku na frontové linii,“ uvedl mluvčí Kremlu Peskov v odpovědi na otázku ‚novinářů‘ ohledně balíčku pomoci.
Ačkoli se Moskva snaží zachovat klidný výraz ve tváři, záludnost Peskovových slov je zřejmá – Kreml si uvědomuje, že situace na frontě se může změnit.
Je důležité poznamenat, že nová zásilka zbraní je po desetiletích prvním vývozem min, jejichž použití je kontroverzní kvůli možnému poškození civilistů.
Více než 160 zemí podepsalo smlouvu o zákazu jejich používání, ale Kyjev o ně žádá od doby, kdy Rusko začátkem roku 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi a ruské jednotky je použily na frontové linii.
Miny, které mají být na Ukrajinu zaslány, jsou „nestálé“, s energetickým systémem, který vydrží jen krátkou dobu, takže zařízení nejsou smrtící.
To je velmi důležitý bod, protože to znamená, že na rozdíl od starých min nebudou ty určené ohrožovat civilisty po neomezenou dobu.
Je pozoruhodné, že v minulosti se balíčky pomoci Kyjevu pohybovaly v rozmezí 125 až 250 milionů dolarů. V tomto světle je současná cena 725 milionů dolarů impozantní. A jak je vidět, i Kreml je ohromen.
Americké ministerstvo obrany poznamenalo, že od začátku prezidentství Joea Bidena Washington na podporu Ukrajiny vyčlenil již více než 62 miliard dolarů. Z toho přibližně 61,4 miliardy dolarů od začátku globální ruské invaze.
„Spojené státy a více než 50 zemí jsou jednotně odhodlány poskytnout Ukrajině schopnosti, které potřebuje k obraně proti ruské agresi,“ uvedl Blinken ve svém prohlášení.
Toto oznámení znamená prudký nárůst Bidenova nedávného využití takzvané prezidentské pravomoci k čerpání (Presidential Drawdown Authority, PDA), která umožňuje USA použít stávající zásoby zbraní na pomoc spojencům v případě nouze.
Nedávná oznámení PDA se obvykle pohybovala v rozmezí 125 až 250 milionů dolarů a odhaduje se, že Biden má k dispozici 4-5 miliard dolarů v rámci PDA, které již schválil Kongres.
Očekává se, že Biden, který ukončuje svou kadenci, použije zmíněné prostředky pro Ukrajinu ještě předtím, než se 20. ledna ujme úřadu republikánský prezident zvolený Donald Trump.
Jak výrazně se Trumpovi podaří změnit strategii USA vůči Ukrajině po jeho návratu do Bílého domu, ukáže čas.
Právě kritika míry Bidenovy podpory Kyjevu spolu s narativem o rychlém ukončení války byly hlavními sliby Trumpovy kampaně.
Minulý týden si dokonce vybral Keitha Kellogga, generálporučíka ve výslužbě, jako zvláštního vyslance pro tento konflikt. A ten již Trumpovi předložil plán na ukončení války, který zahrnuje zmrazení frontových linií na dosavadních pozicích a donucení Kyjeva a Moskvy k jednání.
Co z toho vzejde, se lze nyní jen domnívat. Důležité je, aby se Ukrajina pro Trumpa nestala Bidenovým novým Afghánistánem.
Zatím však Washington poskytuje Kyjevu obrovskou pomoc, což Moskvu rozčiluje. A je třeba si uvědomit, že to není poslední podobné Bidenovo gesto.
Je to vzkaz všem – civilizovaný mír s Ukrajinou, a navzdory křiku a hysterii Kremlu tato pomoc pokračuje.
Autor: Franz Hoffman