Reprezentační trenérka Petra Škábová před mistrovstvím světa v krátkém bazénu věří v několikanásobnou českou finálovou účast. Novinářům řekla, že naděje vkládá do více plavců. Před dvěma lety v Melbourne se o jediné individuální finále postarala kraulařka Barbora Seemanová, která skončila pátá na dvoustovce. Česká plavecká jednička tentokrát v týmu není.
Navzdory její absenci kvůli tréninkovému výpadku po zranění kotníku je Škábová před odjezdem do Budapešti optimistická. „Vezeme si poměrně silný tým,“ řekla k osmičlenné sestavě, která bude na šampionátu závodit od 10. do 15. prosince. „Finálové ambice tam jsou a nejen od jednoho závodníka. Pevně věřím, že se budeme vracet minimálně se třemi finále,“ doplnila trenérka.
Nejzkušenější členkou týmu je sedmadvacetiletá Kristýna Horská, úřadující mistryně Evropy na 200 metrů prsa. „Musí se to povést hned ráno, abych se do finále dostala, protože druhý pokus na dvoustovce není,“ poznamenala plavkyně, která po olympijských hrách pozměnila přípravu. Víc se zaměřuje i na stovku, kde ji láká český rekord Petry Weber 1:05,50. V listopadu v Gentu se tomuto výkonu přiblížila na 23 setin sekundy.
Program na mistrovství světa bude muset omezit Ondřej Gemov, který po úspěšných podzimních závodech onemocněl a teprve minulý čtvrtek dobral antibiotika. Trenérka Škábová s ním počítá do mužské kraulařské štafety na 4×200 metrů, k tomu přidají maximálně jednu individuální disciplínu. „Pevně věřím, že vybereme dobře ten druhý závod. Každý den se to mění, jak plave. Včera wow, dneska jsem měla pocit, že se utopí,“ řekla na Gemovovu adresu.
Mezi dospělými by se chtěl prosadit jednadvacetiletý Jakub Bursa, který byl v roce 2021 juniorským vicemistrem Evropy v polohovém závodě na 400 metrů. Ten bude i nyní jeho hlavní disciplínou. „Očekávání jsou jednoduchá. Na minulém světě jsem se umístil dvanáctý za 4:10. Jediný cíl je zlepšit se. Jak co se týče umístění, tak co se týče času,“ řekl.
Z americké univerzity přiletí do Budapešti znakař Miroslav Knedla. Není jasné, v jaké formě se po výrazně změně tréninkového režimu na šampionátu ukáže. Trenérka Škábová je s ním v pravidelném telefonickém kontaktu. „Řekl mi, že si připadá jako na nonstop soustředění. Opravdu maká. Je v režimu, nemůže cuknout doprava, ani doleva. Záleží, jak mu to sedne. Neupínala bych se k tomu, že bude hned vidět výsledek. Ale on je blázen, dokáže ze sebe vymáčknout co jiní ne. Určitě si myslím, že by mohl být jedním z finalistů,“ poznamenala.
Světový šampionát v krátkém bazénu uzavře nabitou mezinárodní plaveckou sezonu, ve které letos byly s výjimkou ME v krátkém bazénu všechny vrcholné akce. V únoru se v Dauhá uskutečnilo MS v dlouhém bazénu. V červnu hostil Bělehrad mistrovství Evropy, které přineslo Česku nevídaných sedm medailí. Vrcholem byly olympijské hry v Paříži.