Analýza: Byty loni zdražily v krajských městech o 9% a mimo ně o 7,8%

 Byty v roce 2024 zdražily v krajských městech o devět procent a mimo ně o 7,8 procenta. Průměrně tak metr čtvereční v českém bytě stál 73.000 korun, po započtení cen nových bytů v developerských projektech byl průměr o 9000 vyšší. V krajských městech byty stály v průměru téměř dvojnásobek toho, co mimo ně. Vyplývá to z analýzy realitního portálu Valuo.cz, kterou má ČTK k dispozici. Ceny některých novostaveb v loňském roce podle ní překročily hranici 180.000 korun za metr čtvereční.

Podle dat katastrálního úřadu, ze kterých Valuo vychází, se za poslední tři roky prodeje bytů v Česku dělí téměř rovnoměrně mezi krajská města a menší obce. Podíl developerských projektů činí 13 procent v krajských městech a devět procent v menších obcích. V krajských městech dosahuje průměrná cena bytu 95.000 Kč za metr čtvereční a včetně developerských projektů 106.000 Kč za metr čtvereční. Mimo krajská města se metr čtvereční v bytě prodává v průměru za 49.000 Kč a po zahrnutí developerských projektů za 53.000 Kč.

„Při průměrné výměře 60 až 62 metrů čtverečních se v roce 2024 byty prodávaly za 3,7 milionu korun mimo krajská města, pokud nebereme v úvahu developerské projekty, cena vycházela na 3,1 milionu korun. V krajských městech činila průměrná cena 7,7 milionu korun nebo také šest milionu korun bez developerských projektů,“ řekl analytik Valuo.cz Iztok Toplak.

Cihlové byty tvoří 54 procent prodejů v krajských městech a 46 procent mimo ně. Panelové byty mají větší podíl na trhu mimo krajská města, kde představují 54 procent všech obchodů. Cihlové byty v krajských městech činí zhruba 107.000 Kč metr čtvereční a mimo města 52.000 Kč. Naopak ceny bytů v panelových bytech v krajských městech zůstaly zhruba beze změny na 77.000 Kč za metr čtvereční a mimo města pak klesly na 45.000 Kč za metr čtvereční. Tento pokles podle Toplaka naznačuje, že poptávka po starších panelových bytech mimo města je aktuálně nižší.

  Zastropování cen energií bude platit i pro veřejné podniky bez obchodní povahy

Z analýzy také vyplynulo, že menší byty do 54 metrů čtverečních se častěji prodávají v krajských městech, kde je vyšší poptávka a jejich absolutní cena je dostupnější. O větší byty nad 92 metrů čtverečních je také zájem především v krajských městech, kde je omezenější nabídka rodinných domů a větší byty slouží jako alternativa pro zájemce o prostornější bydlení.

Většina prodejů v krajích se uskutečňuje mimo městské obce. Výjimkou je pouze Jihomoravský a Plzeňský kraj, kde se více než polovina bytových transakcí uzavírá v krajském městě. Specifickou situaci pak je v Praze, která nemá mimoměstské obce a ve Středočeském kraji, který postrádá hlavní krajské město.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com