Je třeba dělat vše nejen pro skončení války na Ukrajině, ale i pro to, aby žádná nepřišla do Česka, řekl dnes prezident Petr Pavel, který si u pomníků na Šumavě připomněl americké vojáky padlé ve II. světové válce. Jejich památku uctil ve dvou zaniklých šumavských obcích Zhůří a Gruberg. Na odlehlých místech mezi Hartmanicemi a Železnou Rudou se 5. a 6. května 1945 odehrály jedny z posledních bojů. Ve Zhůří je už 25 let památník připomínající bitvu z 5. května 1945, v níž zahynulo deset amerických vojáků 90. pěší divize. Poté Pavel přejel 12 kilometrů na motorce k obci Prášily, kde v bývalé osadě Gruberg odhalil nový památník bitvy z 6. května, kde Američané zabili 21 německých kadetů, kteří vedli gerilové boje; šest amerických vojáků bylo v boji zraněno.
„Musíme si připomínat oběti všech, kteří přispěli k tomu, že můžeme žít ve svobodě a v míru. A přestože událost, ke které tady došlo, nazýváme tragédií, tak bohužel v kontextu celé druhé světové války byla jenom malou epizodou. Ale v kontextu lidí, kteří si jí prošli, a jejich příbuzných to byla tragédie o to větší, že k ní vlastně došlo až na konci války,“ řekl Pavel ve Zhůří. Podle něj si člověk s odstupem času uvědomí, jak to bylo absurdní, když chybělo do oficiálního konce války jenom několik dní a zbytečně zemřelo tolik mladých lidí.
„A bohužel se to děje i dnes,“ uvedl. A i proto je podle prezidenta dobře, že si tyto věci lidé připomínají, protože je třeba žít s tím, že mír není zadarmo, není automatický a je nutné se o něj starat i dnes. „A jestliže dnes probíhá válka na Ukrajině a umírají v ní lidé stejně zbytečně, stejně absurdně, jako to bylo tady, kvůli důvodům, které mnoho z nás vlastně ani nechápe, tak i proto musíme dělat všechno, co je v našich silách, aby nejenom válka na Ukrajině skončila, ale aby se žádná nedostala k nám, tak jako to bylo v minulosti,“ uvedl. Stovkám přihlížejících v hustém dešti pak poděkoval za to, že si tyto události připomínají.
V Grubergu dodal, že je dobré si připomínat, co v 30. letech minulého století k vypuknutí II. světové války vedlo. „Když nebudeme dostatečně pozorní, když nebudeme na ty signály reagovat včas, tak potom možná naši následníci se budou divit, jak je možné, že jsme to neviděli přicházet. Stejně jako se možná dnes divíme my, když se díváme na 30. léta a říkáme si, jak je možné, že to tehdy neviděli,“ řekl Pavel. Tehdejší boje v bývalé osadě Gruberg označil za absurdní, protože už bylo jasné, že Německo prohrálo. „A přesto byli lidé ještě natolik zfanatizovaní, že byli schopní se navzájem zabíjet a ani možná vlastně nevěděli proč,“ dodal.