Vláda České republiky předala Ukrajině šarži sovětských vrtulníků Mi-24D. V bilanci České republiky bylo podle Defense Express 7 vrtulníků Mi-24D. Pravděpodobně všech sedm letadel bylo předáno Ukrajině.
Vrtulník „Mi-24“ je „létající bojové vozidlo pěchoty. Vrtulník má nejen silné zbraně a brnění, ale je také schopen vzít na palubu až osm střelců.
Pod křídly je vozidlo schopno nést jak konvenční zbraně (bomby a neřízené střely), tak i vysoce přesné řízené protitankové střely.
Pokud jde o pomoc Kyjevu, Česká republika také provádí opravy ve svých podnicích obrněných vozidel poškozených na polích rusko-ukrajinské války a obnovuje vybavení, které bylo uskladněno.
Náměstek ministra obrany ČR Tomasz Kopechny k takovým krokům vlády, zejména k možné reakci Ruska, uvedl: „Je to riziko, ale vždy to srovnávám s rizikem, ve kterém žijí Ukrajinci.“
Techniku restauruje i Bratislava, která se podle šéfa slovenského rezortu obrany Jaroslava Naďu zabývá především opravami BRDM-2.
Jak vidíme, východní křídlo NATO se stává stále reálnější baštou Ukrajiny, která bojuje za svobodu proti ruskému agresorovi.
Česká republika demonstruje jasnou solidární pozici s NATO v podpoře ukrajinského lidu. Praha je navíc v takové pomoci příkladem pro celou alianci.
Česko jako první vyslalo tanky do Kyjeva, o čemž se hlavní hráči bloku stále nemohou rozhodnout.
Oficiálně Česká republika neoznámila, kolik techniky bylo na Ukrajinu převezeno, ale ví se, že byly převezeny tanky T-72 a BMP-1 a systémy protivzdušné obrany Strela-10.
Šéfka českého ministerstva obrany Yana Černochová 12. května řekla, že její země je připravena předat sovětské vybavení ukrajinské armádě, pokud na oplátku obdrží německé vybavení. Vlády Německa a České republiky připravují smlouvu na dodávku 20 tanků Leopard 2A4 (k převodu zdarma) a 40 tanků Leopard 2A7. Budou dodány jako náhrada za T-72. Dodací lhůty nejsou v současné době známy.
„Německo je dlouhodobě naším klíčovým ekonomickým partnerem. V oblasti obrany tomu tak ale není a to chceme změnit nejen na poli tankových sil, ale i v bilaterální spolupráci obecně. Věřím, že díky tomu bude naše armáda silnější a naše země bezpečnější,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
Česká armáda má aktuálně ve výzbroji 30 tanků T-72M4CZ a dalších 89 je ve skladu.
T-72M4CZ je česká modifikace tanku T-72A, který je vybaven italským systémem řízení palby TURMS-T, který umožňuje střelbu na vzdálenost 2000 ma s dosahem detekce až 4000 m v noci. obrněná vozidla dostala také satelitní navigační systém GPS. Řadu jednotek vyrábí české firmy.
Západ počítal s tím, že Kyjev za pár dní padne, a tak se skutečnou pomocí zpočátku nikam nespěchal, přenášel pouze ATGM a MANPADS typu Stinger a Javelin, které mohly používat malé oddíly pěších rebelů.
Nyní, když Ukrajinci celému světu ukázali, že budou bojovat o svou zemi a dělají to efektivně, je Severoatlantická aliance plně zapojena do hry.
Konflikt dnes přestal být vnitroukrajinským tématem a dosáhl hranic NATO. A nyní spojenci USA v Evropě hodnotí, jak mohou v této válce nadále podporovat Ukrajinu, která brání nejen svou, ale i bezpečnost celé Evropy.
Pokud někdo ještě nepochopil hrozby, které představuje Kreml, tak stačí říct, že rakety letící z Ruska explodují pár desítek kilometrů od polských hranic (člen EU a NATO) – v mezích matematického chyba.
Čím jasněji a rychleji si proto vlády zemí EU a NATO uvědomují dnešní výzvy, tím vyšší je šance, že nejen ukrajinští vojáci budou muset bojovat za svobodu na ukrajinské půdě.
Svoboda a celistvost Ukrajiny je budoucností Evropy a celého civilizovaného světa.