Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) nebude mít zmocněnce pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí eura. Po dnešním večerním jednání koaličních špiček to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Ekonom Petr Zahradník, kterého Dvořák do funkce zmocněnce jmenoval v pondělí, bude nadále působit jako ministrův poradce. Dvořák ČTK večer napsal, že ho potěšilo, že koaliční lídři během dvou dnů dokázali posunout jednání o 20 let zanedbávaném závazku přijetí eura.
Koalice se dnes shodla, že si vláda vyžádá stanovisko Národní ekonomické rady vlády (NERV) k vyhodnocení problematiky výhodnosti vstupu ČR do ERM II do října. Zajištěním úkolu bude pověřen koordinátor NERV David Havlíček.
Legislativní otázky související s případným vstupem ČR do mechanismu nebo eurozóny vyhodnotí Legislativní rada vlády taktéž do října, řekl Fiala. O dalším postupu pak kabinet rozhodne na základě těchto analýz a ekonomických výsledků letošního roku, dodal ministerský předseda.
Fiala na dnešek svolal vůbec první dohodovací řízení pětikoalice v reakci na Dvořákovo pondělní rozhodnutí jmenovat svého zmocněnce. Ministra za to další koaliční strany kritizovaly, neboť se vláda neshodla na obsazení pozice národního koordinátora pro zavedení eura. Tím posledním byl do roku 2017 Oldřich Dědek.
„Máme konkrétní úkoly, termíny, zodpovědnosti. Docela mě zaskočilo, že prý po 20 letech dosud neexistují například analýzy dopadů přijetí eura do právního, respektive ústavního pořádku. I tento deficit bude teď díky výsledkům dnešního jednání vlády napraven,“ napsal ČTK dnes večer Dvořák. Na sociální síti X uvedl, že Zahradník je skvělý odborník a je jedno, zda se jeho funkce nazývá zmocněnec, nebo poradce.
Zasedání koaličních špiček začalo zhruba v 16:45, politici museli ale několikrát odejít do jednacího sálu Sněmovny kvůli hlasování. Před 20. hodinou na jednání přišel také Dvořák, skončilo zhruba v 21:30.
Koaliční strany si po dnešním jednání podle Fialy uvědomily, že se nesmí překvapovat a musí jednat tak, aby důvěra mezi nimi neoslabovala. „Bavili jsme se i o otázkách, které jsou širší a týkají se komunikace uvnitř vlády. Hodně jsme se bavili o tom, abychom nezatěžovali veřejnost svými spory, ale abychom se soustředili na to, co je důležité,“ řekl premiér.
Uvedl také, že všichni členové kabinetu mají nadále jeho důvěru. „Jinak bych nemohl koordinovat práci vlády a musel bych navrhnout panu prezidentovi výměnu členů vlády, kteří by ji neměli,“ poznamenal.
První místopředseda vlády a šéf STAN Vít Rakušan uvedl, že se koalice věcně dohodla na dalším postupu. Ocenil, že si stanovila termíny zhotovení analýz i termín závazný pro to, aby vláda v problematice rozhodla. „Debata byla velmi otevřená, upřímná a spěla k jednoznačné snaze se dohodnout. A to se také stalo,“ řekla předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„V politice i v životě platí to, že je dobré, když se lidé navzájem nepřekvapují. Koalice to ustála, domluvili jsme se, pokračujeme dále. Za to jsem rád, protože stabilita je ten největší bonus, který můžeme dát České republice,“ uvedl první místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) podotkl, že koalice vedla debatu i o vzájemné komunikaci. Rámec řešení podle něj postavil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. „Umím si představit, že podobného výsledku lze dosahovat i jinak než v deset večer,“ dodal.
Michálek dnes odpoledne avizoval, že chce také řešit to, že ODS dluží Pirátům nominaci zástupce, který by například kontroloval hospodaření ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Lidovci pak podle něj v rozporu s koaliční dohodou hlasovali o pozměňovacím návrhu ohledně bioplynu.
K této úpravě se podle Fialy vrátí odborná koaliční skupina. „Budeme se snažit při vhodné příležitosti s velkou pravděpodobností to vrátit do původního stavu s tím, že zatím není žádný předpoklad, že by se ustanovení jakýmkoli způsobem využívalo,“ uvedl. Vládní politici hovořili i o zmíněné personální nominaci. Podle premiéra se všichni shodli, že koaliční dohody je potřeba dodržovat.