Bartoš bude na lednovém celostátním fóru obhajovat funkci předsedy Pirátů

seznamzpravy.cz/

Předseda Pirátů Ivan Bartoš bude na lednovém celostátním fóru strany obhajovat svou funkci v čele strany. Informoval o tom na stranickém diskusním fóru. Za své priority označil stabilizaci strany ve vládní roli, ale také profesionálnější politickou i mediální strategii. Výsledek říjnových sněmovních voleb označil v příspěvku za neúspěch, ke kterému se staví čelem. Kandidaturu na předsedu již oznámil senátor Lukáš Wagenknecht.

Bartoš si dosud ohledně přijetí nominace dával čas na rozmyšlenou i vhledem k tomu, že pokračovala jednání o vzniku kabinetu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Jejich vládu v pátek jmenuje prezident Miloš Zeman, Bartoš v ní bude plnit roli vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj. „Přijímám udělenou nominaci s pokorou a potvrzuji svou kandidaturu do republikového předsednictva na post předsedy Pirátské strany,“ uvedl v noci na fóru.

Za své priority označil stabilizaci Pirátů v nové vládní roli či práci na plnění programu ve vládě. Chce se soustředit také na konsolidaci strany, při které by se měla posílit krajská úroveň. Plánuje také profesionálnější politickou a mediální strategii. „A její uvedení do praxe v každodenní činnosti na všech úrovních s ohledem na vládní angažmá a naše priority i směrem k senátním a komunálním volbám,“ uvedl. Stranu chce stmelovat bez toho, aby se vytratila názorová diverzita.

Koalice Pirátů se STAN skončila v říjnových sněmovních volbách na třetím místě za Spolu a ANO a získala 37 mandátů. Piráti, kteří do uskupení vstupovali jako silnější strana, však vinou preferenčních hlasů obsadili v dolní komoře jen čtyři křesla. V předchozím volebním období měli Piráti 22 poslanců. Ztrátu většiny zákonodárců a související ekonomické dopady považuje Bartoš za bolestné a těžké rány.

Bartoš v souvislosti s volbami hovoří o neúspěchu, ke kterému se staví čelem. „Naše ambice nebyla naplněna v žádném z pozitivních cílů, pokud neberu zabránění možné vlády SPD a ANO. Řada chyb jde zcela objektivně samozřejmě za mnou jako lídrem, i když jsem dal do své práce opravdu maximum,“ uvedl. Věří, že důsledná analýza chyb stranu posune dál.

  Politici se pohádali kvůli covidu. Že se nestydíte, vyčítal Babišovi Bartoš

Vedení Pirátů se na on-line jednání všech členů strany 8. ledna jistě obmění z větší části. Obhajovat funkci místopředsedů nebudou Olga Richterová, Vojtěch Pikal a Radek Holomčík. Poslední místopředseda Martin Kučera na post koncem listopadu rezignoval. Členové strany by přitom na celostátním fóru mohli rozhodovat i o navýšení počtu místopředsedů strany ze čtyř na šest.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..