Digitalizace stavebního řízení se nelepší tak rychle, jak by premiér chtěl

Systém digitalizace stavebního řízení se podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezlepšuje tak rychle, jak by si přál. Předseda vlády to dnes uvedl ve Sněmovně v rámci interpelací. Opětovně odmítl výzvy opozice k odvolání vicepremiéra pro digitalizaci Ivan Bartoše (Piráti). Podle ministerského předsedy by to nedostatky a chyby digitalizace nevyřešilo.

„Dělám změny ve vládě jenom tehdy, jestli jsou nutné a povedou ke zlepšení situace,“ uvedl Fiala na dotaz poslance ANO Huberta Langa, zda se pochlapí a odvolá Bartoše, který je zároveň ministrem pro místní rozvoj. Podle premiéra by to nevedlo ke zlepšení stavebního řízení a k odstranění příčin potíží s jeho digitalizací. „Příčiny a problémy nevyřešíme tím, že odvolám pana ministra Bartoše. Toto řešení není,“ uvedl ministerský předseda.

Premiér přiznal, že vůči prováděné digitalizaci stavebního řízení byla vznesená řada oprávněných výtek. „Na odstranění těch chyb a nedostatků se intenzivně pracuje, řada chyb bude odstraněná v nejbližší době,“ slíbil Fiala. Podotkl, že mohl říci, že Bartoš digitalizaci nezvládl, ale zlepšení digitalizace nevyřeší „žádné odvolávání nikoho“.

Fiala zároveň odmítl Langovo tvrzení, že chce vládu v současném složení udržet stůj co stůj. „Nedržím vládu za každou cenu, držím vládu, která modernizuje tuto zemi, která přijala odvážná rozhodnutí, která konečně tuto zemi posouvá mezi nejúspěšnější země na světě,“ prohlásil premiér.

K dotazu další poslankyně ANO Lenky Knechtové na stejné téma Fiala uvedl že stavební řízení po spuštění jeho digitalizace částečně funguje. „Ale s aktuálním stavem nejsem spokojen ani já, ani vláda,“ přiznal. Vrhá to „určitý stín“ na digitalizaci státní správy, která je podle premiéra úspěšná. Odložení digitalizace stavebního řízení, které žádala opozice, nepřicházelo v úvahu kvůli podmínkám evropských fondů a Národního plánu obnovy, dodal premiér. Zda byl systém dobře připraven, to bude podle Fialy předmětem pozdějších šetření.

  Další spor mezi dezinformátory. Hádají se, kdo je skutečný vlastenec

Bartoš sám počátkem týdne uvedl, že projekt digitalizace stavebního řízení není možné objektivně po dvou měsících provozu hodnotit. Podle něj jsou jeho vady průběžně odstraňovány. Zdůraznil, že problémy stavebního řízení nezačaly s novelou a digitalizací letos v létě, ale byly dlouhodobé, a aktuální změny je naopak mají řešit. K výzvám k odstoupení uvedl, že za svou politickou odpovědnost bere to, že projekt dotáhne do zdárného konce.

Sněmovna v noci na středu odmítla návrhy opozice, aby bylo možné užívat původní funkční systémy stavebního řízení do doby, než se nový systém povede doladit. Koalice podpořila pouze návrh ANO, aby Bartošovo ministerstvo předložilo do konce září sněmovnímu výboru pro veřejnou správu detailní plán nápravy všech nedostatků a ministr jej následně pravidelně každý měsíc informoval o prováděných úpravách.

ANO chce ve Sněmovně jednat o zadlužené NET4GAS, kterou koupil státní ČEPS

 Opoziční hnutí ANO chce ve Sněmovně příští týden jednat o zadlužené společnosti NET4GAS, kterou loni koupil státní podnik ČEPS. Na dnešní tiskové konferenci stínové vlády ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Celkové náklady na nákup NET4GAS považuje za nepřijatelné.

Server Seznam Zprávy tento týden s odkazem na nové regulační tabulky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) uvedl, že tuzemští zákazníci budou v příštích letech společnosti NET4GAS přispívat 5,9 až 6,1 miliardy korun ročně. Je to o téměř dvě miliardy více, než kolik má firma povoleno vybrat v letošním roce. Podle webu se kvůli tomu domácnostem zvýší faktury za plyn o desítky korun měsíčně.

Celkový účet za nákup NET4GAS bude podle Havlíčka činit 41 miliard korun. Dluhy firmy vůči finančním skupinám v době nákupu činily 33 miliard, dále stát zaplatil pět miliard korun a započítat je podle něj nutné zálohu na dividendu ve výši tří miliard. „NET4GAS dividendu nevyplatil a zůstala vlastníkům,“ poznamenal.

  „Rusko je na kolenou,“ uvedla Pekarová Adamová, varovala ale před únavou z války

Hnutí chce zařadit příští týden bod na jednání Sněmovny a od ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) bude požadovat, aby popsal, kdo a kdy obdrží veškeré zmíněné prostředky, ať už vyplývají ze závazků společnosti nebo z kupní ceny.

„Chceme vysvětlit celou transakci se zálohou na dividendu, která zůstala původním vlastníkům, a vysvětlit důvody, proč se to nezohlednilo v ceně. Chceme vysvětlit, jak byla stanovena cena. S jakými parametry se v zadání pracovalo stran předpokládané ztráty nebo ztrát v dalších letech, stran závazků a pohledávek společnosti a předpokládaných budoucích výnosů,“ uvedl bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy. Síkela by měl podle Havlíčka také popsat, kdo vyjednával o podmínkách transakce, i to, za kým má NET4GAS pohledávku nebo pohledávky.

NET4GAS provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Stát při koupi uvedl, že za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Loni firma prodělala 1,7 miliardy Kč. Předloni přitom společnost zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy Kč. Podle médií byl příčinou propadu výpadek dodávek ruského plynu do střední Evropy po vpádu Ruska na Ukrajinu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com