Desítky zaměstnanců ministerstva spravedlnosti protestovaly kvůli platům

Několik desítek zaměstnanců ministerstva spravedlnosti dnes protestovalo před budovou úřadu za zlepšení platových podmínek. Chtěli tak upozornit na to, že ministerstvo je oproti jiným úřadům podfinancované a že z něj kvůli tomu odchází řada pracovníků. Podle odborářů může mít destabilizace ministerstva dopady na justici, právní systém i rychlost a efektivitu prosazování práva. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podle nich nepředstavil systémové řešení problému. Ministr mezi protestující nepřišel. Mluvčí úřadu Vladimír Řepka na dotaz ČTK sdělil, že ministr se ve stejné době účastní setkání zástupců všech základních organizací odborového svazu justice.

Destabilizace ministerstva může mít podle odborářů, kteří pokojný protest uspořádali, dopady na justici, právní systém i rychlost a efektivitu prosazování práva. „Aby ministerstvo spravedlnosti fungovalo dobře, potřebuje experty. Zkušený a kvalifikovaný personál velmi rychle odchází. Z nás, co tady jsme, 76 procent přemýšlí o odchodu nebo je o něm už rozhodnuto,“ uvedla na shromáždění Eliška Hronová, předsedkyně odborové Platformy zaměstnanců ministerstva spravedlnosti. Apelovala na vládu, aby zareagovala dřív, než bude pozdě.

Happening začal příjezdem trabantu, který přitáhl na vlečném laně teslu. Na prvním z vozů byl nápis „co si platíte“, na luxusním automobilu pak nápis „co si zasloužíte“. Organizátoři tak chtěli znázornit rozpor mezi požadavky na vysokou kvalitu služeb zajišťovaných ministerstvem a reálnými platovými možnostmi úředníků. Mezi protestujícími zaměstnanci byl i vládní zmocněnec pro zastupování státu před Evropským soudem pro lidská práva Petr Konůpka. Třímal transparent „Hledá se zkušený expert IT, nabízíme 34 tis. brutto. Zn.: Spěchá!“

Řadu transparentů vyvěsili úředníci i z oken ministerstva. Stálo na nich například „Advokátní tarif, platy soudců, státních zástupců. Na nás už nezbylo“, „Máme nárok na řadu benefitů včetně příspěvku na bydlení“, „Kolegové odešli jinam, bohužel si s sebou vykonávanou agendu nevzali“, „Zatímco my šetříme veřejný rozpočet, stát šetří na nás“, „Veřejná služba je vykonávána osobami v hmotné nouzi“, „Mám průměrný plat na MSP, když zaplatím průměrné pražské nájemné, zbyde mi 18.136 Kč“ nebo „Spravedlnost v odměňování je skutečně slepá“.

  Kulhánek chce začít debatu o budoucnosti česko-ruských vztahů, přizve i opozici

Typického zaměstnance ministerstva popsala Hronová jako experta s vysokoškolským vzděláním v oblasti práva, ekonomie nebo sociálních věd, který ovládá minimálně jeden cizí jazyk, má složené úřednické zkoušky a často i zahraniční stáž. „Na ministerstvu spravedlnosti si vychováváme experty, kteří odcházejí jinam. Je to zmařená investice,“ podotkla. Plat na ministerstvu je podle ní o 20 procent nižší než na ostatních ministerstvech. Její kolegové nejčastěji přecházejí do České národní banky, na úřad vlády nebo ministerstvo financí, případně do soukromého sektoru.

„Podfinancování nám znemožňuje dělat práci efektivně a kvalitně. Přijde mi to obrovsky ponižující, že tady musíme takhle tajtrlíkovat,“ přidal se právník Adam Hexner z legislativní sekce ministerstva. „Myslíte si, že jsem byl schopen živit rodinu s těmi 47.000 hrubého? Nebyl,“ poznamenal Matej Blažek, bývalý expert ministerstva na problematiku korupce a jeden z těch, kteří úřad z finančních důvodů opustili. Dodal, že při žádosti o hypotéku se mu úřednice v bance doslova vysmála.

Odboráři jsou od července ve stávkové pohotovosti. Rozhodnutí o vstupu do stávky odložili do skončení politických vyjednávání o rozpočtu ve Sněmovně. Uvažují až o týdenním protestu. Už před časem vyzvali vedení ministerstva, aby přijalo urychlená opatření k zamezení dalších odchodů zaměstnanců, ke zmírnění dopadů inflace na jejich reálné příjmy a k narovnání platových podmínek tak, aby byly srovnatelné s jinými ministerstvy.

Podle odborářů z ministerstva v letech 2021 až 2023 odešlo 232 zaměstnanců, což je více než polovina z celkem 427 pracovníků. Navíc poukazují na to, že uvolněná místa je čím dál tím obtížnější obsadit a výběrová řízení se ruší pro nezájem. Ministr Blažek ČTK počátkem října řekl, že průměrný plat na jeho ministerstvu je 62.000 korun a že veřejnosti se těžko vysvětluje, proč by se mělo úředníkům přidávat. Připustil ale, že odchody zaměstnanců jsou znepokojivé. Odboráři se proti údaji o průměrné výši příjmu ohradili, výrazně jej podle nich zkreslují platy a odměny vedení ministerstva.

  Hudební festival Trutnoff navštívil prezident Pavel

Odboráři zveřejnili, že průměrný loňský plat ICT specialisty byl na ministerstvu spravedlnosti 52.264 Kč, zatímco na ministerstvu financí 65.906 Kč. Nástupní hrubý plat právníka ve 14. platové třídě je nyní na ministerstvu spravedlnosti 34.840 Kč, tedy 28.000 čistého. Osobní příplatky ministerstvo fakticky nenavýšilo od roku 2019.

Kvůli nízkým platům stávkoval v nedávné době personál soudů i pražských státních zastupitelství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com