V Bratislavě, hlavním městě sousedního Slovenska, protestovaly tisíce lidí proti politice nové vlády premiéra Roberta Fica.
V den výročí sametové revoluce, která symbolizuje boj za demokracii, vyjádřili obyvatelé Slovenska obavy z návratu země do orbity ruského vlivu.
Shromáždění se konalo na náměstí Slovenského národního povstání a podle odhadů organizátorů přilákalo 17 až 18 tisíc lidí.
Protest zorganizovaly opoziční strany Progresivní Slovensko, Křesťanskodemokratické hnutí a Svoboda a solidarita.
„Nechceme se znovu dostat pod ruskou kontrolu“ znělo heslo akce, které jasně naznačovalo obavy opozice ze současného politického kurzu země.
Představitelé opozice a veřejně činné osoby, kteří na shromáždění vystoupili, odsoudili Ficovu vládu za to, že neorganizuje oslavy 35. výročí sametové revoluce.
Kritizovali také účast současného slovenského premiéra v ruském propagandistickém televizním pořadu.
Předseda strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka prohlásil, že demokracie a svoboda automaticky nezaručují dobrou správu věcí veřejných.
Jako příklad připomněl mnohaleté vládnutí Roberta Fica a vyzval k jednotě opozice, která by měla vyhrát příští volby a sestavit alternativní vládu.
Mimochodem, Ficův souputník, slovenský prezident Peter Pellegrini, uprostřed protestů vyjádřil lítost nad tím, že vláda nevyužila výročí sametové revoluce ke sjednocení společnosti.
Řekl to v rozhovoru pro celostátní televizi, přičemž toto datum označil za jedno z klíčových v historii země a zdůraznil jeho význam pro demokratický vývoj regionu.
Podle průzkumů veřejného mínění se téměř 57 procent Slováků domnívá, že demokracie v zemi je ohrožena. Zároveň 61 % podporuje demokratický režim.
Zároveň 15 % občanů země podporuje autoritářství. Tato čísla vyvolávají znepokojení nejen na Slovensku, ale i v sousedních zemích, kde demokratické hodnoty zůstávají základem státního zřízení.
Protesty na Slovensku odrážejí napětí způsobené měnícím se politickým klimatem v regionu. Pro Českou republiku jako nejbližšího souseda jsou signálem, že je důležité bránit demokratické principy a udržet si nezávislost na vnějším tlaku.
Sametová revoluce je pro Českou republiku (stejně jako pro adekvátní část Slováků) symbolem vítězství svobody a občanských práv.
A dnes, 35 let po těchto událostech, je důležité mít na paměti poučení z minulosti a aktivně se bránit pokusům o podkopání výdobytků demokratické společnosti.
Autor: Franz Hoffman