Evropské vlády si nemohou vybírat, zda budou nebo nebudou respektovat zatykače vydané Mezinárodním trestním soudem (ICC). Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ve čtvrtek vydal ICC zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a na bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Třetí vydaný zatykač je na zřejmě už zabitého šéfa vojenského křídla Hamásu Muhammada Dífa kvůli jeho podílu na masakru z loňského 7. října na jihu Izraele.
„Státy, které podepsaly Římskou úmluvu, jsou povinny rozhodnutí soudu vykonat. Není to dobrovolné,“ řekl dnes Borrell v kyperské Nikósii, kde se účastnil semináře izraelských a palestinských mírových aktivistů. Všechny členské státy EU jsou signatáři zakládající smlouvy ICC, tzv. Římského statutu. Signatáři mají povinnost osobu, na níž je zatykač ICC vydán, zadržet, pokud vstoupí na jejich území.
Spojené státy rozhodnutí ICC odmítly a Izrael označil krok ICC za antisemitský. „Mám právo kritizovat rozhodnutí izraelské vlády, ať už je to pan Netanjahu nebo někdo jiný, aniž bych byl obviněn z antisemitismu. To je nepřijatelné,“ citovala Borrella agentura Reuters.
Dalším, kdo veřejně oznámil, že rozhodnutí soudu nebude respektovat, byl maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pátek prohlásil, že Netanjahua naopak pozve na návštěvu Maďarska. Pozvání dnes potvrdila Netanjahuova kancelář.
Na Orbánovo prohlášení reagovala již v pátek místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Porušování závazků vůči institucím, jako je ICC, podle ní vede k poškození pověsti dané země. „Nemohu předvídat, ale myslím, že obraz Maďarska by mohl být poškozen,“ řekla Jourová serveru Euronews.
České ministerstvo zahraničí k zatykačům ICC na izraelské politiky už ve čtvrtek uvedlo, že „v případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie“ a že „nejde o politické rozhodnutí“. Český premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová označili rozhodnutí ICC za „nešťastné“.