Polsko dnes slavnostně zahájilo své předsednictví v Radě EU. Evropa má štěstí, že v těžkém historickém okamžiku bude předsednictví vykonávat Polsko, prohlásil na galavečeru ve varšavském Velkém divadle – Národní opeře premiér Donald Tusk. S projevem vystoupil také nový předseda Evropské rady António Costa, který mluvil o společné vizi založené na stejných hodnotách, principech a strategických cílech. Poláci se ujali vedení Evropské unie 1. ledna po Maďarech.
„Evropo máš štěstí, že v této velmi těžké historické chvíli to bude Polsko, kdo bude mít na starosti předsednictví (EU), protože my v Polsku dobře víme, že je třeba v sobě najít sílu, naději a víru ve vlastní síly, je třeba znovu objevit smysl svobody a to, co je Evropa,“ pronesl šéf polské vlády podle serveru Gazeta. Kromě toho prohlásil, že pokud bude Evropa bezmocná, tak nepřežije.
„Naše společná vize pro Evropu je založena na stejných hodnotách, stejných principech, stejném strategickém účelu: posílení jednoty členských států, efektivity evropských institucí, prosperity evropských občanů,“ řekl vzápětí Costa, který Polsko a jeho členství v EU označil za základní kámen evropské obrany.
„Ve skutečnosti neexistuje lepší čas pro polské vedení v EU… Polsko je zdrojem odolnosti v době, kdy autoritářství a populismus ohrožují naše hodnoty,“ dodal Costa, který připomněl, že se Evropská unie zrodila jako mírový projekt po druhé světové válce. „Potřebujeme posílit naši bezpečnost, abychom zajistili mír v Evropě. Proto musí naší nejvyšší prioritou zůstat Ukrajina. Letos musíme nadále stát na straně Ukrajiny,“ uvedl.
Polsko se ve svém půlročním předsednictví chce zaměřit zejména na bezpečnost EU ve všech dimenzích, tedy vnější, vnitřní, informační, ekonomickou, energetickou, potravinovou, ale i zdravotní. Očekává se, že zejména v dění kolem Ukrajiny by Varšava, která je velkým spojencem Kyjeva, mohla hrát významnou roli. V únoru uplynou tři roky od zahájení ruské agrese a v plánu je v této době přijetí již šestnáctého balíku unijních sankcí, který by měl být vůči Moskvě velmi tvrdý a výrazně Rusko zasáhnout.
Polsko nepozvalo maďarského velvyslance na zahájení svého předsednictví EU
Polsko se rozhodlo nepozvat maďarského velvyslance na dnešní slavnostní zahájení polského předsednictví Evropské unie ve Varšavě. S odkazem na prohlášení náměstkyně polského ministra pro evropské záležitosti to píše agentura Reuters. Důvodem je diplomatický spor mezi zeměmi. Maďarský ministr zahraničí označil krok za ostudný.
Varšavu pobouřilo, když Budapešť minulý měsíc udělila politický azyl Marcinu Romanowskému, bývalému náměstkovi ministra spravedlnosti v předchozí polské vládě nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). Romanowski byl loni v červenci zadržen kvůli vyšetřování možného zneužití veřejných fondů. Byl sice obratem propuštěn kvůli imunitě, o kterou ho ale později připravili polští zákonodárci a v polovině prosince na něj byl vydán evropský zatykač.
Polská prokuratura Romanowského obvinila z 11 trestných činů, včetně zpronevěry. Bývalý náměstek je podezřelý z machinací s fondem spravedlnosti, ze kterého měly být odškodňovány oběti zločinů, ale podle nynější vlády byly za předchozího ministra spravedlnosti za peníze z fondu kupovány počítačové programy sloužící ke špehování opozičních politiků i možných rivalů v tehdejším vládním táboře. Romanowski obvinění proti své osobě odmítá.
„Když jsme téměř před měsícem zvali hosty na naši slavnost, pozvali jsme celý diplomatický sbor. Ale po události s Romanowským se ministr (zahraničí) Radosław Sikorski rozhodl, že maďarský velvyslanec není dnes v divadle vítán,“ řekla podle Reuters v polské veřejnoprávní televizi TVP Info náměstkyně polského ministra pro evropské záležitosti Magdalena Sobkowiaková-Czarnecká. Dodala, že na ceremonii ve varšavském Velkém divadle – Národní opeře Polsko nepozvalo ani maďarského premiéra Viktora Orbána. „Rozhodnutí o zastupování ambasády na jiné úrovni zůstává na uvážení maďarského velvyslanectví,“ odpověděla na dotaz polské agentury PAP polská diplomacie.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó označil polské rozhodnutí nepozvat maďarského velvyslance za „hanebné a dětinské“, citovala ministra PAP s odkazem na maďarský zpravodajský portál hvg.hu.
Na slavnosti vystoupí s projevem polský premiér Donald Tusk a také nový předseda Evropské rady António Costa. Zúčastnit se měla i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, kvůli těžkému zápalu plic ale ruší svůj program v prvních dvou lednových týdnech, napsala agentura DPA s odkazem na mluvčího komise. Poláci se ujali půlročního vedení EU ve středu 1. ledna právě po Maďarech.
Tusk se o Orbánovi vyjadřuje kriticky, mimo jiné kvůli jeho postoji k válce na Ukrajině a politice, kterou Polsko považuje za proruskou. Orbán maďarským médiím již dříve řekl, že Tuskova vláda považuje Maďary za nepřátele. Vztahy mezi Varšavou a Budapeští se výrazně zhoršily od porážky PiS v parlamentních volbách v říjnu 2023.
ČTK