Tisíce Slováků vyšly do ulic podpořit proevropské směřování země

Tisíce Slováků dnes demonstrovaly na podporu proevropského směřování země. Shromáždění do Bratislavy a do další více než desítky měst po celé zemi, ale také do Prahy svolali zejména občanství aktivisté v reakci na prosincovou schůzku slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Ve slovenské metropoli demonstranty z pódia podpořil kromě jiných český herec Ivan Trojan. V Bratislavě, kam podle organizátorů přišlo 15.000 lidí, dav demonstrantů zaplnil prostranství u pódia na náměstí vedle sídla slovenské vlády.. Mnozí donesli vlajky Slovenska i Evropské unie a skandovali „Stydíme se za Fica“, „Dost bylo Fica“ a „Vlastizrada“.

„Slovensko čelí vážnému ohrožení, nezávislost a demokratické hodnoty naší země jsou pod tlakem vládní koalice. Budeme organizovat protesty, petice a další nenásilné akce, abychom ukázali, že nám na Slovensku záleží,“ přečetli prohlášení na demonstraci v Bratislavě členové občanského sdružení Mír Ukrajině, které je hlavním organizátorem nynějších shromáždění. Podobnou akci sdružení zorganizovalo na stejném místě ve slovenské metropoli už před týdnem.

„Na začátku roku 2020 jsme slyšeli, že Vladimir Putin nikdy na Ukrajinu nezaútočí, že není šílenec. Přišla válka, Putin je šílenec. Pokud padne Kyjev, budeme další na řadě. Málokdy je volba tak jasná, na jakou stranu se postavit,“ řekl Trojan, jehož slova dav ocenil potleskem. Lidé dávali pískotem najevo nesouhlas s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu z února 2022.

Bratislavský primátor Matúš Vallo v projevu řekl, že Slovensko za současné vlády ztrácí jistotu evropské perspektivy.

Podle listu Korzár na podobné shromáždění v Prešově na východním Slovensku přišlo asi 2500 lidí, další stovky lidí pak ve Spišské Nové Vsi.

Fico dříve tvrdil, že jeho cesta do Moskvy neměla nic společného se zahraničně-politickou orientací Slovenska a že se týkala dodávek zemního plynu. Dlouhodobý kontrakt na nákup ruského plynu má Bratislava do roku 2034, Ukrajina ale neprodloužila platnost smlouvy s ruskou stranou o tranzitu plynu přes své území a jeho přepravu na začátku letošního ledna zastavila. Fico toho využil ke kritice ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského a pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními. Nynější Ficova vláda už po předloňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob a sám Fico dlouhodobě kritizuje protiruské sankce EU. Po ruské invazi na Ukrajinu patřilo Slovensko k silným podporovatelům Ukrajiny a předalo jí například různou vojenskou techniku.

  V Německu roste strach z Česka, píše DPA k šíření covidu

Více než stovka lidí protestovala před slovenskou ambasádou v Praze

Více než stovka lidí večer protestovala před slovenským velvyslanectvím v pražském Bubenči. Češi i Slováci žijící v Praze vyjadřovali nesouhlas se současnou politickou situací na Slovensku a vládou premiéra Fica. Skandovali „Hanba!“ a na transparentech měli například nápisy „Nemám slov“ či vlajky Severoatlantické aliance. Akci organizoval spolek Milion chvilek.

Řečníci v Praze, mezi kterými byl například designér Dodo Dobrik nebo politik Fedor Gál, kritizovali například setkání slovenského premiéra Fica s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a nebo „čistky v kultuře na Slovensku“. Uvedli, že země je na rozcestí, zda bude nadále směřovat demokratickou cestou.

„Jsem nespokojená s tím, co se děje na Slovensku a považovala jsem to za něco základního se tu dnes večer zastavit, pokud mám tu možnost a jsem v Praze a chci podpořit změnu, jak se to jen dá,“ řekla ČTK jedna z účastnit demonstrace.

Lidé z mladé rodiny, která se protestu zúčastnila, ČTK řekli, že jim není lhostejná budoucnost Evropy. Považují za důležitou občanskou aktivitu. „Vidíme, že se na Slovensku dějí věci, které my jako občani nepodporujeme a chceme, abychom měli vládu, která rozhoduje ve prospěch občanů a chová se podle toho,“ dodala účastnice. Tématem pro oslovené účastníky byla také otázka svobodné kultury a médií.

Po nástupu Fica do funkce premiéra na Slovensku se začaly konat změny v kultuře a médiích. Jeho vláda prosadila kontroverzní reformu veřejnoprávního vysílatele RTVS, který byl nahrazen novou organizací STVR. Ředitele STVR nyní vybírá rada jmenovaná ministerstvem kultury a parlamentem, což vyvolalo obavy z omezení nezávislosti médií.

„Současná situace ukazuje, jak je jednoduché přijít o demokratické pilíře. Vláda, která kolaboruje s Putinovským režimem, je velkým vykřičníkem pro nás i ostatní evropské země. Nemůžeme přehlížet politiky, kteří se klaní a tolerují běsy, jež se dějí na Ukrajině,“ řekl místopředseda spolku Milion chvilek Lukáš Hilpert.

  Kyjev píše o střelbě na východě Ukrajiny, povstalci informují o klidu zbraní

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com