Koronaviru podlehli dva lidé v Itálii, desítky dalších onemocněly. Ulice lombardských měst se vylidnily

V Itálii podlehli dva lidé Covid-19, kterou způsobuje wuchanský koronavirus. Jde o druhé a třetí úmrtí v Evropě, poprvé ale podlehli koronaviru Evropané. Další lidé jsou hospitalizováni, celkem se infekce potvrdila u 50 lidí. Zatímco v Číně, odkud se virus začal šířit, počet nových případů klesá, v jiných zemích se situace zhoršuje. Jižní Korea hlásí několikanásobný růst počtu případů, prudký nárůst zaznamenal i Írán.

Osmasedmdesátiletý muž z Benátska zemřel po desetidenní hospitalizaci v nemocnici v Padově, která jej původně přijala s jiným druhem nemoci. Jeho úmrtí oznámil v pátek večer italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza. Jde o první oběť koronaviru v Itálii a druhou v Evropě, zároveň poprvé podlehl nemoci Evropan. Předchozí obětí na starém kotinentu byl čínský turista, který zemřel v Paříži.

V sobotu informovala agentura ANSA, že v Itálii zemřela také žena z Lombardie. Podle Corriere della Sera jde o pětasedmdesátiletou ženu, která zemřela u sebe doma v Casalpusterlengu. Léčila se ze zánětu plic, lékaři jí udělali i test na koronavirus, ale jeho výsledky přišly až po její smrti.

Celkem zaznamenala severní Itálie 50 nových případů. Největší počet nakažených je v Lombardii, třináct osob se nakazilo v Benátsku. Podle guvernéra benátského regionu Luca Zaiy je nejméně sedm nemocných z městečka Vo‘ Euganeo, kde žil i zesnulý osmasedmdesátiletý muž. Dva z nakažených jsou jeho příbuzní.

Na nový koronavirus zemřeli už dva Evropané

U osmatřicetiletého Itala z města Codogno hlásí lékaři vážný průběh onemocnění, jeho stav se ale během pátku mírně zlepšil, podle agentury ANSA je jeho stav stabilní. Nakazila se ale také jeho manželka, rodinný přítel, lidé, kteří se s ním setkali v baru a na běžeckých závodech, a také zdravotníci. Nikdo z nich nenavštívil Čínu, potvrzen tedy byl první přenos koronaviru mezi lidmi v Evropě. Počet nemocných se ještě může zvýšit, protože osmatřicetiletý muž pracoval ve velké firmě a v práci byl ještě krátce před svojí hospitalizací.

Po prvním úmrtí zasedla v Itálii krizová rada. Italský premiér Giuseppe Conte uvedl, že jsou v karanténě všichni, kdo přišli s nemocnými do styku. „Přijali jsme veškerá opatření na nejvyšší preventivní úrovni. Není načase, abychom si sami cokoliv dávali za vinu, musíme pokračovat v monitorování a být připraveni přizpůsobovat různá opatření,“ řekl Conte.

  Trumpova firma čelí trestnímu vyšetřování. Nepravdivě vykazovala majetek, uvedla prokurátorka

„Rozhodně doufám, že se nepotvrdí, ale ověřujeme všechny případy lidí, kteří přišli do styku s infikovanými, počet by se mohl zvýšit o několik dalších případů. Doufáme, že ne, ale důležité je případy ohraničit a učinit všechna opatření, aby se zabránilo šíření,“ uvedl k aktuální situaci Conte. „V tuto chvíli nepovažujeme pozastavení schengenské dohody za nutné. Jsme však připraveni přijmout veškerá opatření na ochranu zdraví občanů.“

„Zavřeme preventivně školy, omezte vycházení“

Ve zhruba deseti lombardských  městech, odkud nakažení pocházeli a kde se pohybovali, platí omezení vycházení a další opatření, která prakticky ruší veškerý veřejný život. Omezení se  týkají zhruba 50 tisíc lidí v menších městech, ale i v Cremoně, kde se nemoc potvrdila u dvou lidí, nebo Padově, kde byl hospitalizován muž, který zemřel. Milána, kde je hospitalizována část nemocných, se zatím žádná omezení netýkají, úřady jsou ale připravené utlumit veřejný život i ve dvoumilionové lombardské metropoli.

Ve městech, kterých se omezení dotkla, jsou nejméně do úterý uzavřeny školy, kostely, stadiony i bary, nádraží a další veřejná místa. Lidé nezastírají obavy z dalšího vývoje. „Město nařídilo zavřít všechny obchody a my to respektujeme. Znepokojuje mě ale panika,“ poznamenala Laura Gianelliová, obchodnice z Codogna, odkud pochází část nakažených.

Podle italských médií byl přenašečem viru osmadvacetiletý muž, který v lednu navštívil Čínu, a s o deset let starším Italem se poté několikrát setkal. Nákaza se u něj neprokázala, test na virus  má nyní negativní, nákazu ale mohl přenášet v uplynulých dnech. Lékaři u něj provádí testy na protilátky proti koronaviru, pokud se u něho nepotvrdí, budou podle serveru Skytg24 muset začít hledat nového pacienta nula.

  V bulharských volbách podle odhadů vedou GERB a Radev

Kromě lidí, kteří přišli do styku s nakaženými lidmi v Itálii nebo sami koronavirus chytili, skončilo v karanténě i devatenáct Italů, kteří se vrátili z Japonska, kde strávili neplánovaně dlouhou dobu s infikovanými lidmi na výletní lidi Diamond Princess. Dva týdny stráví skupina z Japonska na vojenské základně Cecchingola.

Italské ministerstvo obrany zdravotníkům otevřelo i další zdravotnická zařízení, kde se zřizují oddělení pro léčbu lidmi s Covid-19. Na 130 lůžek je k dispozici v Piacenze, dalších 60 v Miláně.

Za dva dny se počet případů v Koreji zdvojnásobil

Velmi prudce roste počet nemocných v Jižní Koreji. V pátek přibylo 142 pozitivně testovaných a do sobotního odpoledne místního času potvrdili lékaři nákazu u dalších 87 lidí. Celkem je tedy v zemi 433 nemocných a úřady očekávají další růst.

Naprostá většina případů se vyskytla v dvouapůlmilionovém městě Tegu, kde se mnoho z nich nakazilo na náboženském shromáždění. První lidé ale onemocněli i ve druhém největším korejském městě Busanu. Onemocnění podle úřadů zatím podlehli dva lidé.

Stát zavedl přísná opatření, v pátek zůstaly zavřené školy, církve nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky, a zakázána byla i některá jiná shromáždění. Výrobce elektroniky Samsung oznámil, že dočasně zavřel svou továrnu na mobilní přístroje ve městě Gumi. Covid-19 propukl u jednoho z jejích zaměstnanců.

„Ty kolegy, kteří byli v kontaktu s nakaženým zaměstnancem, umístila firma do karantény a zajistila, aby byli testováni na případnou infekci,“ uvedla firma.

Podobný vývoj zaznamenal i Írán. V zemi na nemoc Covid-19 zemřelo již pět lidí. Nakažených je 28, z nich u deseti potvrdili lékaři přítomnost viru v sobotu. V sobotu také zemřela zatím poslední íránská oběť nemoci, další dva lidé zemřeli v pátek.

Islámská republika kvůli boji s nemocí omezila náboženská shromáždění, mimo jiné se neuskuteční pouť do Iráku.

Čínští vědci: Koronavirus je i v moči, může se šířit kanalizací

Wuchanský koronavirus identifikovali čínští vědci nově i v moči pacientů. Známená to, že se může dostat do kanalizace. Domnívají se také, že by to mohl být důkaz schopnosti viru kromě plic napadnout i další tělesné orgány – ledviny či srdce.

  Šéfové států EU zakončili první den summitu bez dohody o migraci

Kvůli šíření v kanalizacích jsou podle výzkumníků v ohrožení například nemocnice s velkým množstvím pacientů, které nedokážou náležitě zacházet se splašky. Virus totiž může zamořit vzduch, řekl Jang Čan-čchiou z wuchanské univerzity.

Čung Nan-šan, jehož tým identifikoval přítomnost viru v moči pacientů, připomněl, že při epidemii SARS v roce 2003 se zřejmě z prosakující kanalizace nakazilo až 300 obyvatel hongkongského sídliště Amoy Gardens.

Zároveň ale varoval před tím, aby města v obavě z koronaviru začala plošně desinfikovat celou kanalizaci. „Velké množství desinfekčních prostředků může nadlouho zamořit vodu,“ poukázal.

WHO je šířením viru mimořádně znepokojena

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že je vývoj v Íránu mimořádně znepokojující. „Znepokojují nás případy bez jasné epidemiologické souvislosti, jako je možnost nákazy při cestování nebo kontaktem s lidmi, u nichž se nákaza potvrdila,“ řekl. Varoval, že se zužuje příležitost zabránit šíření viru. Řekl, že počet případů nákazy mimo Čínu je „relativně malý“, ale způsob šíření vyvolává obavy.

Tedros Adhanom Ghebreyesus se také obává toho, co by mohl koronavirus způsobit v „zemích se slabším zdravotnickým systémem“. Do některých afrických zemí již WHO poslala přes 30 tisíc sad ochranného vybaven a chystá se poslat dalších téměř 60 tisíc.

V Číně, kde nákaza začala, se přitom situace zklidňuje. Počet lidí, kteří v pátek onemocněli, poklesl na 397 ze čtvrtečních 889. Zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Celkem podlehlo novému typu koronaviru v pevninské Číně 2345 lidí. V zemi platí nová opatření včetně čtrnáctidenní karantény pro vyléčené. Úřady také vyzvala podniky, aby přestaly zaznamenávat příchody a odchody zaměstnanců pomocí otisků prstů.

Podle WHO má Covid-19 u čtyř z pěti nakažených mírný průběh, u dvaceti procent je průběh závažný. Zemřela dvě procenta nemocných.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com