Čína epidemii tajila, tvrdí americká zpráva. Podle Pompea jsou důkazy, že koronavirus unikl z laboratoře

Čína v lednu potlačovala informace o závažnosti epidemie způsobené novým koronavirem a o jeho nakažlivosti, aby si mohla vytvořit zásoby zdravotnického materiálu potřebné pro boj proti nákaze. Podle agentury AP přišlo s takovým obviněním americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v dosud nezveřejněné zprávě vypracované minulý týden. Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea existuje mnoho důkazů o tom, že koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Pompeo se ale nevyjádřil k tomu, zda byl vir uměle vytvořený.

Ve čtyřstránkovém dokumentu ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) se podle agentury AP píše, že čínští činitelé „záměrně utajovali závažnost“ zdravotnické hrozby před mezinárodním společenstvím.

Peking prý zároveň navýšil dovoz a omezil vývoz zdravotnického materiálu, přičemž „popíral jakékoli restrikce exportu a zamlžoval obchodní data a odkládal jejich dodání“.

„Čína podle zprávy v lednu zvýšila import chirurgických roušek o 278 procent, chirurgických plášťů o 72 procent a chirurgických rukavic o 32 procent,“ uvádí web Politico, který se k obsahu analýzy DHS rovněž dostal.

„Ve stejné době (Čína) srazila globální export řady lékařských výrobků: chirurgických rukavic o 48 procent, plicních ventilátorů o 45 procent, intubačních sad o 56 procent, teploměrů o 53 procent a bavlněných tamponů o 58 procent,“ pokračuje článek.

Podle DHS tyto výkyvy s 95procentní pravděpodobností nejsou v mezích běžné obchodní praxe, přičemž závěr je takový, že Peking zatajoval důležité informace, aby mohl v zahraničí nakupovat klíčové výrobky.

AP: O nekalých záměrech Číny neexistuje veřejný důkaz

O propuknutí nákazy Peking informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) 31. prosince 2019. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o situaci zpravil 3. ledna 2020 a o pět dní později čínské úřady veřejně za původce nákazy označily nový typ koronaviru.

Čínské úřady však opakovaně zlehčovaly závažnost nákazy a umlčovaly hlasy doktorů, kteří před virem varovali. Některé chybné kroky čínské vlády jsou ovšem patrně výsledkem byrokratických překážek, přísné kontroly informací a práce jednotlivých úředníků, kteří se zdráhají svým nadřízeným sdělovat špatné zprávy. Rovněž neexistuje žádný veřejný důkaz, který by nekalé záměry Číny potvrzoval, poznamenává AP.

  EK doporučila začít jednání o vstupu Ukrajiny, Moldavska a Bosny do EU

Americké ministerstvo zprávu, která podle AP nepodléhá utajení a nese označení „pouze pro oficiální účely“, bezprostředně nekomentovalo.

Pompeo: Jsou důkazy, že virus pochází z čínské laboratoře

Únik informací do médií přišel poté, co šéf americké diplomacie Mike Pompeo v neděli v rozhovoru s televizí ABC řekl, že Čína nese odpovědnost za rozšíření koronaviru a musí se za to zodpovídat. Podle Pompea unikl virus z laboratoře ve Wu-chanu.

„Existují nesmírné důkazy o tom, že vzešel odtud,“ prohlásil Pompeo s poukazem na laboratoř ve Wu-chanu. „Čína je známá sklonem infikovat svět a využívat laboratoří, aniž by respektovala normy,“ pokračoval Pompeo. „Není to poprvé, co je svět vystaven nebezpečí kvůli viru pocházejícímu z čínských laboratoří,“ dodal.

Pompeo odmítl říci, zda se domnívá, že Peking virus vypustil záměrně a podle agentury Bloomberg se nevyjádřil ani k tomu, zda byl vir uměle vytvořený. Poznamenal ale, že souhlasí se zprávou amerických tajných služeb, které vylučují genetickou modifikaci viru nebo jeho umělé vytvoření.

Americký politik také vyjádřil politování nad nedostatkem spolupráce čínských úřadů na osvětlení původu pandemie. „Stále brání přístupu Západu, nejlepším lékařům,“ postěžoval si Pompeo. „Je potřeba, abychom tam mohli vstoupit. Stále nemáme vzorky viru, které potřebujeme,“ upozornil Pompeo.

Zpráva tajných služeb mluví o zatajování, nepotvrdila zdroj viru

Američtí představitelé už dříve naznačovali i možnost, že koronavirus pochází z čínské laboratoře. Prezident Donald Trump ho ve čtvrtek dal do spojitosti s Virologickým ústavem ve Wu-chanu a hrozil Číně sankcemi.

Podle kritiků Trumpovy administrativy ale podobná vyjádření představují pouze snahu odvrátit pozornost od neadekvátního postupu amerických federálních úřadů v boji proti nákaze.

Australský týdeník Saturday Telegraph o víkendu informoval o tajné zprávě aliance tajných služeb pěti zemí (USA, Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu) Five Eyes, která poukazuje na zatajování čínských úřadů a na riskantní výzkum ve wuchanské laboratoři.

  Putin se přirovnal k Petru Velikému a řekl, že ruské vedení musí navracet území

Dokument však podle australského listu ukazuje i na nejednotnost ohledně podezření, zda virus skutečně pochází z Virologického institutu ve Wu-chanu.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/koronavirus/3089774-cina-epidemii-tajila-tvrdi-americka-zprava-podle-pompea-jsou-dukazy-ze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com