Slovensko umožnilo obnovit veřejnou dopravu do Česka

Slovensko umožnilo obnovit autobusovou, železniční, leteckou i lodní dopravu do Česka. Na sociální síti to napsal ministr dopravy Andrej Doležal, podle kterého zmíněné rozhodnutí ústředního krizového štábu je již pravomocné. Provoz mezinárodních spojů Bratislava pozastavila v březnu jako jedno z opatření proti šíření koronaviru.

„Konkrétní autobusové a vlakové spoje budou přidávány postupně. Jsem rád, že situace konečně umožňuje všechny varianty dopravy, a jsem přesvědčen, že v nejbližších dnech bude spolu s otevřením hranic povolena i doprava do ostatních zemí,“ uvedl Doležal.

Jde o další opatření, které má přispět k návratu k životu v době před vypuknutím pandemie choroby covid-19. Již ode dneška mohou obyvatelé Česka a Slovenska bez omezení cestovat přes společnou hranici.

Veřejnou dopravu mezi ČR a Slovenskem zajišťuje několik dopravců včetně soukromých firem. Dopravce RegioJet po oznámení o zrušení zákazu mezinárodních spojů uvedl, že pravděpodobně ještě tento týden začne s obnovováním provozu mezi oběma zeměmi. Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj ČTK sdělil, že první vlakové spoje RegioJetu z Prahy do Košic a do Bratislavy by měly vyrazit v neděli. To znamená, že čeští turisté by se veřejnou dopravou dostali například do Vysokých Tater.

Zatímco RegioJet by chtěl vypravit první vlak už v neděli 7. června, o dva dny později vyjedou spoje Českých drah (ČD). Vlaky Leo Expressu budou připravené vyjet z Prahy do Košic v týdnu od 15. června. Vyplývá to z dnešních vyjádření dopravců.

„Na základě dohody s naší partnerskou společností Železničná spoločnosť Slovensko jsme připraveni obnovit provoz v úterý 9. června,“ sdělila ČTK mluvčí ČD Gabriela Novotná. Obnovení provozu se podle ní bude týkat dálkových i regionálních vlaků.

V týdnu od 15. června chce vypravit své vlaky na trať z Prahy do Košic také soukromý dopravce Leo Express. „Konkrétní jízdní řád přizpůsobíme poptávce cestujících a zveřejníme jej v následujících dnech,“ uvedl mluvčí dopravce Emil Sedlařík. Dodal, že důležité bude pro firmu také zároveň otevření hranic mezi Slovenskem a Ukrajinou, aby mohla obnovit návazný autobusový spoj do ukrajinského Lvova.

  86,6 % Rusů podporuje ruskou ozbrojenou invazi do jiných evropských zemí

Železničná spoločnosť Slovensko od úterý 9. června obnoví provoz přibližně 93 vlakových spojů s Českem: denně 48 dálkových vlaků a 45 vlaků regionální mezistátní dopravě, uvedl mluvčí slovenské firmy Tomáš Kováč. Jízdní řád by se podle něj měl vyjasnit během pátku a o víkendu by měly být známé podrobnosti o prodeji jízdenek na tyto spoje.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com