V Praze i v dalších městech se konaly protesty proti vládě

Lidé v Praze i dalších městech dnes protestovali proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Největší demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek se konala na pražském Staroměstském náměstí, kam přišlo podle odhadu ČTK kolem 1500 lidí. Organizátoři i jejich hosté ve svých vystoupeních kritizovali vládu za chyby v krizi kolem pandemie nového koronaviru, vládě ale také vyčítali nedostatečný boj proti suchu nebo střet zájmů Babiše. Lidé také poděkovali předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) za cestu na Tchaj-wan.

Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře je pořádání demonstrací důležité, protože upozorňuje na problémy a přitahuje pozornost společnosti. Vláda proto několikrát ustoupila a podařilo se zabránit dalšímu zneužívání moci. Pouze demonstrace ale podle něj nestačí a jediným dlouhodobým řešením krize jsou volby. Zdůraznil, že opoziční strany musí ukázat, že mohou přinést pozitivní změnu a může se s nimi počítat. Ze strany opozice to ale podle něj zatím není „žádná sláva“. Varoval před tím, že pokud se nic nezmění, sněmovní volby dopadnou podobně jako před třemi lety.

Lidé podle něj mají poukazovat na problémy, jejich řešení ale musí přinést politické strany. „Já bych chtěl slyšet silnou a věrohodnou vizi, chtěl bych vidět nové lidi a osobnosti v politice,“ řekl. Chtěl by také vidět skutečný zájem o problémy všech lidí, a to i těch, kteří volili ANO. Každý podle něj musí pro změnu něco udělat. Vyzval lidi, aby před podzimními senátními a krajskými volbami obešli své známé a přesvědčili je, aby šli volit. Za cíl označil zvýšení účasti o pět procent, což by přineslo 350.000 nových voličů. Rozhodovat se podle něj bude v roce 2021 u sněmovních voleb.

Na počátku demonstrace zástupci spolku přečetli otázky, které podle nich vláda nezodpověděla. Otázky směřují ke kritice nákupu zdravotnických pomůcek, ekonomické pomoci lidem a firmám postiženým opatřeními proti koronaviru, střetu zájmu Babiše nebo podle demonstrantů nedostatečnému boji proti suchu. Vláda podle organizátorů selhává na mnoha úrovních.

  Stehlíková: Diagnóza na dálku je lepší než lži, že prezidentovi nic není

Pořadatelé nechtěli odhadovat počet účastníků. Podle Mináře byla přední část náměstí plná, kolik lidí ale přišlo, nedokázal odhadnout. Bylo to podle něj přes 1500. Lidé postávali na většině plochy Staroměstského náměstí, část byla i v přilehlých ulicích. Udržovali ale mezi sebou větší rozestupy. Minář poznamenal, že účast byla daleko větší, než organizátoři plánovali. Poukázal na to, že akce měla být původně omezena na 500 lidí, což byl limit stanovený nařízením ministerstva zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale dnes odpoledne povolil větší demonstrace. Pořadatelé dnešního protestu to označili za své vítězství, protože proti původnímu nařízení chtěli podat správní žalobu. Zároveň se ale pozastavili nad tím, že rozhodnutí přišlo pouze tři hodiny před začátkem demonstrace.

Podle zpravodaje ČTK pořadatelé vyzývali demonstranty, aby měli nasazené roušky a stáli na značkách, které předem na náměstí namalovali. Chtěli tak docílit předepsaných rozestupů mezi lidmi. Lidé většinou rozestupy dodržovali. K dispozici byly také stojany s dezinfekcí.

Na pódiu organizátoři umístili transparent s nápisem Zastavme rozklad demokracie. Na protestu vystoupila například operní pěvkyně Dagmar Pecková, lékař Michal Šotola nebo starostka Peček Alena Švejnohová. Někteří lidé s sebou přinesli české vlajky i vlajky EU. Nechyběla ale také vlajka Tchaj-wanu. Část demonstrantů přinesla transparenty.

Protesty se podle organizátorů dnes konaly na 167 místech. Lidé se sešli třeba v Ostravě, Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci či v Opavě.

Na demonstracích po Česku se sešly stovky lidí

Na demonstracích proti vládě se dnes ve městech po celém Česku sešly stovky lidí. Kritizovaly například postup kabinetu v době koronavirové krize. Akce se konaly na více než 150 místech. Svolal je spolek Milion chvilek. Demonstranti se mezi sebou snažili dodržovat rozestupy, aby nedali záminku k případnému rozpuštění shromáždění. Řečníci je vyzývali, aby šli na podzim ke krajským volbám.

  Blatný: O dobrovolné testování na covid má zájem asi 40 pct lidí

V Brně demonstranti zaplnili velkou část náměstí Svobody. Pořadatelé jim páskami vymezili prostranství před pódiem a vyznačili na dlažbě rozestupy. Lidé ale stáli i za páskami. Mnozí přišli s transparenty, hesla kritizovala premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho vládu. „Ano, bez vás nám bude líp,“ stálo na jednom z transparentů v narážce na volební heslo ANO „ANO, bude líp“.

Řečníci v úvodu kritizovali vládu za nekonzistentní rozhodování a vyjadřování v době šíření koronaviru. Podobně se vyjadřovali i řečníci v Ostravě. „Premiér pod rouškou této koronavirové krize skrývá své machinace,“ řekl moravskoslezský koordinátor Milionu chvilek Luděk Bajgar. Lidem chtěl také připomenout, že je na podzim čekají krajské a senátní volby. Výzvy k účasti ve volbách a odmítnutí hnutí ANO zazněly rovněž v Olomouci nebo Karlových Varech.

Téměř 250 lidí se v dešti sešlo na plzeňském náměstí. Tři řečníci a pouliční básník vyzvali účastníky, aby šli ke krajským volbám. „Bude to začátek konce vlády Andreje Babiše,“ uvedl jeden. Lidé skandovali: „Máme toho dost!“ a „Je nás dost!“ Další řečník nařkl vládu, že uměle udržuje strach z koronaviru. „Nechceme dopustit dlouhodobý nouzový stav. Elity selhaly. To, že jsme to zvládli, je věcí nás všech,“ řekl.

Rovněž v dešti se asi dvě stovky lidí sešly ve Zlíně u sochy T. G. Masaryka. Někteří měli roušky. Drželi například transparenty s texty: „Udavači STB stydíme se za tebe“, „Dík podpoře z Hradu vládnu,lžu a kradu!“, „Kurnik šopa, tož to né, to je teda moc!“ Lidé měli také vlajky, nechyběly červené trenýrky.

Organizátoři protestu v Hradci Králové namalovali křídou na dlažbu značky v požadovaných rozestupech, aby se netísnili. Demonstrace byla bez problémů, stejně jako v dalších městech Královéhradeckého kraje. Zatímco v Hradci se zúčastnilo asi 250 lidí, v Hořicích na Jičínsku jich demonstrovalo asi 30.

  Zemanovi začíná dovolená, většinu volna stráví v Lánech

V Jihlavě zaplnily asi tři stovky demonstrantů prostor mezi obchodním domem kašnou a morovým sloupem. Také tam byly na dlažbě namalované značky. Vedle kritiky vlády vyjádřili účastníci respekt dnešnímu oznámení předsedy Senátu a bývalého hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila, že absolvuje cestu na Tchaj-wan i přes kritiku Číny.

V Českých Budějovicích se na náměstí Přemysla Otakara II. na protestní akci sešly přibližně čtyři stovky lidí. Někteří účastníci měli transparenty, na nichž varovali před ovládnutím České televize. V Ústí nad Labem demonstrovalo několik desítek lidí.

Protestující v Jablonci nad Nisou měli třeba hesla „Ptáme se vlády“, „Máme toho dost!“ či „Babiši, co nám ještě ukradneš“. Jedna z řečníků, Mariana Staffenová, připomněla, že uplynulé tři měsíce byly plné životních lekcí a soudržnosti lidí při šití roušek či vyrábění štítů. Vděku se ale podle ní lidé nedočkali. „Naše vláda poděkovala Číně,“ uvedla. Protestní akce se dnes konala v dalších osmi městech a obcích v Libereckém kraji, například v České Lípě, Semilech, Jilemnici či Loužnici.

Organizátoři dnešních protestů chtějí dát najevo nesouhlas s postupem vlády v době koronavirové krize, vymezit se ale chtějí i třeba proti střetu zájmu premiéra nebo proti rozkladu demokratických institucí. Spolek proti vládě a Babišovi protestuje opakovaně, před rokem uspořádal demonstraci se statisícovou účastí.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com