Lidé v Budapešti protestovali proti vládní kontrole univerzity

Stovky Maďarů dnes protestovaly proti chystané reformě prestižní Univerzity divadelních a filmových umění, která podle nich dostává instituci pod větší kontrolu vlády. Informovala o tom agentura Reuters. Kabinet argumenty kritiků odmítá, od změn si slibuje větší efektivitu při získávání peněz.

Mezi protestujícími bylo mnoho studentů i učitelů z univerzity a také herců a spisovatelů. Před univerzitní budovou přednášeli projevy odsuzující plánované změny. „Vláda již způsobila velké škody na maďarské kultuře, musíme se ozvat proti tomu, co nyní chystají,“ prohlásil na protestu divadelní fanoušek József Máté.

Zákon přijatý parlamentem 26. května přesouvá vlastnictví univerzity se 155letou tradicí ze státu na soukromou nadaci. Kabinet argumentuje, že tento krok umožní instituci snáze dosáhnout na finanční zdroje.

Vláda již tímto způsobem reformovala Korvínovu univerzitu v Budapešti, největší ekonomickou školu a reorganizace se momentálně odehrává v dalších sedmi univerzitách.

Vládní představitelé výhrady demonstrantů odmítají. Skutečnost, že dotčené univerzity budou napříště vedeny správní radou, „nejenže snižuje vládní vliv na tyto školy, nýbrž ho zcela odstraňuje“, řekl ve čtvrtek šéf kabinetu maďarského premiéra Gergely Gulyás.

Podle kritiků však budou členové správní rady jmenováni vládou a budou disponovat právem jmenovat rektora školy netransparentním způsobem a bez porady s fakultami či studenty. Autoři studentské petice tvrdí, že vláda bude moci skrze spravující nadaci vykonávat „úplnou kontrolu nad univerzitou“.

Premiér Viktor Orbán po roce 2010, kdy se podruhé stal předsedou maďarské vlády, rozšířil svůj vliv do většiny oblastí politického i společenského života. Evropská unie jej dlouhodobě kritizuje, že uplatňováním kontroly nad soudnictvím, médii a akademickými institucemi ohrožuje vládu práva v zemi.

Autor: ČTK

  Státy EU podpořily platnost dohody s Británií od 1. ledna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com