Biden ujistil Ukrajinu o pokračující pomoci z USA

Ukrajina čelící ruské vojenské invazi může nadále počítat s pomocí Spojených států, ačkoli zákon o nouzovém financování americké federální vlády vojenskou pomoc Ukrajině nezahrnuje. Uvedl to americký prezident Joe Biden. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell při návštěvě v Kyjevě řekl, že Evropská unie připravuje zvýšení vojenské pomoci Ukrajině a také dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči Ruskem napadené zemi.

Víkendové schválení zákona o nouzovém financování na příštích 45 dnů na poslední chvíli odvrátilo ochromení amerických vládních úřadů, tedy takzvaný shutdown. Zákon však nakonec nezahrnuje šest miliard dolarů (zhruba 140 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, které obsahoval dřívější návrh předložený demokraty. Proti této pomoci se stavěla část republikánů.

„Za žádných okolností nesmíme připustit přerušení americké pomoci Ukrajině,“ uvedl Biden po přijetí zákona. Spojené státy již Ukrajině od zahájení ruské invaze poskytly vojenskou pomoc v hodnotě kolem 46 miliard dolarů (zhruba bilion Kč).

„Nepřestaneme bojovat za větší hospodářskou a bezpečnostní pomoc pro Ukrajinu,“ uvedl lídr demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer. „Většina v obou politických stranách pomoc Ukrajině podporuje,“ dodal.

Borrell v Kyjevě podle agentury Reuters zároveň vyjádřil naději, že unijní státy dospějí k rozhodnutí o zvýšení pomoci „do konce roku“. „Uvidíme, co se stane v USA, ale z naší strany budeme pokračovat v podpoře a ve zvyšování naší podpory,“ odpověděl Borrell na dotaz ohledně hlasování ve Washingtonu. „Ukrajinci bojují s veškerou svou odvahou a schopnostmi,“ dodal s tím, že pokud EU chce, aby byli úspěšnější, „musíme jim poskytnout lepší a větší zbraně“.

V prohlášení zveřejněném na sociální síti X Borrell také napsal, že blok chystá „dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči Ukrajině“. Blíže je neupřesnil.

Rustem Umerov, kterého ukrajinský parlament schválil jako ministra obrany začátkem září, v prohlášení na X poděkoval Borrellovi za „pokračující podporu“ a uvedl, že schůzka byla „výchozím bodem pro skvělou spolupráci“. Rozhovory se podle něj týkaly vojenské pomoci EU ve formě dělostřelectva a munice, protivzdušné obrany, prostředků elektronického boje a dlouhodobých programů pomoci a výcviku a také přesunu zbrojní výroby na Ukrajinu.

  Biden: Vznik dvou států na Blízkém východě je jediné řešení

Víkendové schválení zákona o nouzovém financování na příštích 45 dnů na poslední chvíli odvrátilo ochromení amerických vládních úřadů, tedy takzvaný shutdown. Zákon však nakonec nezahrnul šest miliard dolarů (zhruba 140 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, které obsahoval dřívější návrh předložený demokraty.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com