Moskva a Kyjev si po delší pauze vyměnily další zajatce, dohromady 478 lidí

Kyjev a Moskva po delší době informovaly o nové výměně válečných zajatců. Ukrajina propustila 248 zajatých ruských vojáků a Rusko 230 vojáků a civilistů, uvedly dnes ukrajinský koordinační štáb pro otázky zacházení s válečnými zajatci a ruské ministerstvo obrany. Podle Ukrajiny co do počtu jde o dosud největší výměnu zajatců mezi Kyjevem a Moskvou od začátku ruské invaze v únoru 2022.

„Naši jsou doma. Z ruského zajetí se vrátilo přes 200 našich vojáků a civilistů,“ napsal na komunikační platformě Telegram prezident Volodymyr Zelenskyj. Mezi nově propuštěnými zajatci jsou podle něj příslušníci ozbrojených sil, ukrajinské národní gardy, námořních sil i pohraničníci. Část z nich se podílela na obraně ukrajinského Mariupolu, který Rusko ovládlo na jaře 2022, uvedl také Zelenskyj. Ukrajinský koordinační štáb vzápětí dodal, že ve skupině je i šest civilistů a pět žen.

„Uděláme vše proto, abychom vrátili všechny naše lidi, kteří jsou nyní v ruském zajetí,“ prohlásil rovněž ukrajinský prezident a připojil videozáznam, na němž skupina mužů s ukrajinskými vlajkami provolává vlastenecká hesla.

Ruské ministerstvo obrany na stejné sociální síti sdělilo, že nová výměna zajatců je výsledkem „složitého“ vyjednávacího procesu s Kyjevem. Výměnu podle prohlášení ministerstva pomohly zprostředkovat Spojené arabské emiráty. Jejich zásluhu zmínil také Kyjev.

Navzdory absenci dialogu o způsobu ukončení téměř dva roky trvající války uspořádaly Kyjev a Moskva od prvních měsíců ruské invaze v únoru 2022 řadu výměn zajatců, podotkla agentura Reuters. Podle ukrajinského ombudsmana Dmytra Lubince byla ta poslední 49. v řadě a celkem se vrátilo ze zajetí 2828 Ukrajinců. Loni však tempo výměn pokleslo.

Ukrajina a Rusko si zajatce nevyměňovaly několik měsíců, podotkl koncem prosince ruský nezávislý portál Meduza. Poslední velká výměna se podle něj uskutečnila 7. srpna. Mluvčí ukrajinského koordinačního štábu pro otázky zacházení s válečnými zajatci Petro Jacenko podle agentury Unian v listopadu prohlásil, že Rusko proces prakticky zmrazilo, aby vyvinulo tlak na ukrajinskou společnost.

  OSN: Uvnitř Ukrajiny je na útěku 6,5 milionu lidí, zemřelo 816 civilistů

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com