Putin bude jednat v Soči s Erdoganem, mimo jiné o situaci na Ukrajině

V ruském letovisku Soči dnes bude jednat turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Státníci podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova proberou mimo jiné situaci na Ukrajině a v Sýrii, uvádí ruská média. Prezidenti se setkají v relativně krátké době už podruhé, naposledy spolu hovořili 19. července v Teheránu.

„Především jsou (na programu) různé dimenze našich bilaterálních vztahů: čili také obchodní a ekonomická spolupráce,“ uvedl kremelský mluvčí, podle něhož se Putin s Erdoganem, tedy prezidentem členské země NATO, chystají projednat rovněž konflikty v Sýrii a na Ukrajině. Rusko sousední zemi vojensky napadlo v únoru a vyvolalo tím největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. „Na pořadu dne je mnoho dalších otázek,“ poznamenal Peskov.

Jednou z nich bude podle něj první vyplutí lodi s ukrajinským obilím přes Černé moře a plnění istanbulských dohod. Před několika dny vyplula z Ukrajiny loď s nákladem kukuřice, cestu ji umožnilo uzavření dohody o obnovení vývozu potravin z přístavů blokovaných kvůli únorové ruské invazi. Úmluvy před tím uzavřely v Istanbulu Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN.

Oba prezidenti se podle Peskova na dnešní schůzce dohodli v červenci při setkání v Íránu. Tam jednali rovněž s íránskými představiteli, s nimiž diskutovali o možném mírovém řešení situace v Sýrii. Zatímco Moskva a Teherán podporují syrský režim prezidenta Bašára Asada, Turecko poskytlo pomoc povstaleckým skupinám, které bojují proti Asadovým silám na severozápadě země. Erdogan zároveň podle agentury AFP už delší dobu hrozí zahájením nové ofenzívy na severu Sýrie proti kurdským bojovníkům.

ČTK

  Sputnik V by mohl v Česku rozvážet Avenier, píší Rusové. O vakcíně jednala i ambasáda v Moskvě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com