Ruské útoky na ukrajinskou energetiku byly odvetou, řekl Putin

Čtvrteční ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu byly ruskou odvetou za ukrajinské údery na ruskou energetiku, uvedl podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin. Prohlásil také, že v zimě Rusko neútočilo na ukrajinskou energetiku z humanitárních pohnutek. Ruskem rozpoutaná válka si už na Ukrajině vyžádala tisíce mrtvých mezi vojáky i civilisty a denně pustoší ukrajinská města a ukrajinskou infrastrukturu.

„Bohužel jsme v poslední době pozorovali sérii úderů na naše energetické objekty a byli jsme nuceni na ně odpovědět,“ prohlásil Putin. Rusko v poslední době hlásilo množství dronových útoků na své území. Ukrajinské bezpilotní prostředky podle médií často zasahují ruské ropné terminály nebo sklady paliva. Ukrajina se k těmto útokům oficiálně nehlásí, ukrajinská média je ale s ukrajinskými operacemi spojují.

Rusko během noci na čtvrtek zaútočilo na Ukrajinu 42 raketami a čtyřicítkou dronů Šáhed, uvedla ráno ukrajinská armáda. Při nočním náletu byla mimo jiné zcela zničena Trypilská tepelná elektrárna nedaleko od Kyjeva, sdělil představitel podniku, kterému elektrárna patří. V druhém největším ukrajinském městě Charkově bylo po nočních útocích podle místních představitelů bez dodávek proudu přes 200.000 odběratelů. Charkov se už předtím potýkal s odstávkami proudu vynucenými předchozími ruskými útoky.

Putin tvrdí, že Rusko z humanitárních důvodů v zimě nepodnikalo žádné útoky na ukrajinské energetické objekty. „Mám na mysli to, že jsme nechtěli nechat bez elektrické energie sociální zařízení, nemocnice a tak dále,“ citovala ruského prezidenta agentura TASS. Ukrajina nicméně i v zimě hlásila ruské útoky na nemocnice a další objekty civilní infrastruktury nebo výpadky proudu po ruských útocích. Ukrajinští představitelé kromě toho prakticky denně informují o dalších zabitých nebo zmrzačených civilistech.

ČTK

  Koronavirus jsme podcenili, přiznala Leyenová. Tvrdá opatření považuje za nutná

1 Comment

  1. donecka oblast i doneck jsou odstrelovany nadale ukrajincemi a nasimi ceskymi rakety!umiraji nevinne deti a jsou postizene na cely zivot!donbas patri uz lidem.meli by jste se s tim smirit uz!!!! ted uz je jenom zbytecne aby umirali civilisti.stejne uz donbas nebude patrit kyjevu.kdyby se nevozili zbrane tak by prestalo zabijeni a kyjev by nepadl§ale takhle kyjev PADNE!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com