V Minsku proti Lukašenkovi demonstrovaly desetitisíce lidí

V Minsku se dnes sešly desetitisíce lidí, aby vyjádřily nesouhlas s autoritářskou vládou prezidenta Alexandra Lukašenka. Policie proti nim krátce po začátku demonstrace použila vodní děla a několik lidí zatkla, píší tiskové agentury. Protesty se konaly i v dalších běloruských městech.

Záběry z Minsku ukazovaly davy lidí, které mířily do centra běloruské metropole, a maskované příslušníky bezpečnostních složek odvádějící protestující do minibusů. Organizace na ochranu lidských práv Vjesna uvedla, že zadrženo bylo dosud okolo 20 osob.

Masové protesty proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby na začátku letošního srpna. Opozice a demonstranti pokládají Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství v prezidentských volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované; v Minsku se od té doby schází desítky tisíc lidí každou neděli. Výsledky hlasování neuznává ani Evropská unie, která v pátek uvalila sankce na 40 běloruských činitelů.

Dnešní protest demonstrující věnovali „politickým vězňům“, uvedl portál Nexta Live a zároveň vyzval, aby lidé pochodovali k minské věznici, kde jsou drženi účastníci předchozích srocení.

Běloruské úřady podobně jako při předchozích protestech do ulic Minsku nasadily pořádkovou policii, obrněná vozidla a vodní děla. Omezily také mobilní internet a omezily provoz veřejné dopravy.

Minsk v pátek zrušil všem zahraničním médiím akreditace, což novinářům ztížilo z místa informovat, poznamenává AFP.

Autor: ČTK

  Zelenskyj informoval o určitém pozitivním vývoji v Záporožské oblasti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com