Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes rezignoval. Učinil tak poté, co byl obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti u tribunálu v Haagu, informují světové agentury.
„K dnešnímu dni rezignuji,“ prohlásil Thaçi na tiskové konferenci. Podle agentury AP dodal, že se tak rozhodl, aby „ochránil integritu prezidentského úřadu v Kosovu“.
„Před několika okamžiky jsem byl oficiálně informován, že soudce zvláštního soudu moji obžalobu potvrdil,“ sdělil novinářům v Prištině Thaçi. K demisi se podle svých slov rozhodl, jelikož jako stávající hlava státu nemůže stanout před soudem.
Thaçi patřil k vůdcům povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která v 90. letech bojovala proti režimu v Bělehradu s cílem odtrhnout Kosovo od Srbska. Prezidentem Kosova byl od dubna 2016.
Je jedním z několika kosovských politiků obviněných ze zločinů, mezi něž patří například vraždy, mizení lidí nebo mučení. Agentura AP podotýká, že detaily obžaloby proti Thaçimu zatím nejsou známy, nicméně prokuratura už dříve informovala o existenci obžaloby, podle níž jsou Thaçi a ostatní zodpovědní za 100 vražd civilistů. On sám obvinění odmítá.
Prokuratura tehdy uvedla, že zveřejnila informace o existenci obžaloby, protože se Thaçi opakovaně pokoušel klást překážky v práci tribunálu a panovaly obavy, že se snaží změnit kosovské právo, které existenci tribunálu ustanovilo.
Kosovský prezident odstoupil den poté, co byl zatčen a přepraven ke zvláštnímu soudu v Nizozemsku bývalý předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi, jenž během bojů se Srbskem v letech 1998 až 1999 působil jako vysoce postavený velitel kosovských povstalců. Dalším obviněným je bývalý předseda parlamentu Kadri Veseli.
Než bude zvolen nový prezident, Thaçiho bude v pozici hlavy státu zastupovat předseda kosovského parlamentu, uvedla agentura Reuters.
Tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015, na základě zprávy Rady Evropy z roku 2011 obsahující obvinění, že bojovníci UÇK obchodovali s lidskými orgány, které odebírali vězňům, a že zabíjeli Srby i Albánce. Tribunál má soudit bývalé velitele povstalecké UÇK, která vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Tribunál je součástí kosovského soudnictví, ale z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci.
Válka za nezávislost Kosova na Srbsku si vyžádala přes 10.000 životů, většinou kosovských Albánců. Osud více než 1600 nezvěstných zůstává neznámý. Boje skončily po 78 dnech náletů NATO, které bombardovalo srbské síly. Kosovo, ovládané Albánci, vyhlásilo nezávislost v roce 2008. Uznalo jej mnoho západních států, nikoli však Srbsko a jeho spojenci Rusko a Čína.
Autor: ČTK