Čeští filmoví kritici dali nejvíce nominací černé komedii Přišla v noci

Nejlepším filmem roku 2023 je podle českých filmových kritiků černá komedie Přišla v noci od režisérů Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. Snímek obdržel i cenu za režii a cenu pro nejlepší herečku, kterou získala Simona Peková za roli Valerie. Ocenění za scénář připadlo Alici Nellis za snímek Němá tajemství a nejlepší mužský herecký výkon podle kritiků předvedl Karel Roden ve filmu Tancuj Matyldo. Dnešní slavnostní vyhlášení Cen české filmové kritiky se konalo v pražském Divadle Archa.

Přišla v noci je společným režijním dílem Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. Vypráví o svérázné šedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně. Snímek proměnil tři z pěti svých nominací. Tvůrci při přebírání ceny poděkovali celému týmu, který se na filmu podílel. V hlavní kategorii Nejlepší film hororově laděná komedie porazila rodinný animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo od Filipa Pošivače. Třetím nominovaným snímkem bylo historické drama Úsvit v režii Matěje Chlupáčka.

Film Tonda, Slávka a kouzelné světlo byl oceněný dvakrát, a to za audiovizuální počin a stal se i objevem roku. Loutkový snímek vypráví o Tondovi, jehož tělo svítí, jeho rodičích a kamarádce Slávce, která se přistěhuje do podivuhodného domu.

Nejlepší scénář měl v roce 2023 podle kritiků film Němá tajemství, drama s kriminální zápletkou o ženách kolem jednoho muže napsala Alice Nellis. Cenu pro nejlepší herecký výkon získal Karel Roden za roli právníka a exekutora, jehož matka bojuje ve filmu Tancuj Matyldo s Alzheimerovou chorobou.

Nejlepším dokumentem loňského roku je podle kritiků dokumentární film Světloplachost Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka. Slovenští tvůrci ji natočili v české koprodukci v charkovském metru během ruské invaze. Krátkým filmem roku se stala Electra od Darji Kaščejevové (Daria Kashcheeva). Půlhodinový snímek je variací na příběh antické Electry a Elektřina komplexu.

  Politici při pietních akcích k srpnu 1968 poukazovali na dění na Ukrajině

V kategorii Mimo kino zvítězila minisérie #annaismissing režiséra Pavla Soukupa a scenáristky Lucie Kryzové, která patří do programu platformy Voyo. Hlavním tématem minisérie je on-line kultura a rizika s ní spojená.

V sobotu 9. března se veřejnost dozví také výsledky soutěže Český lev, kdy pořadatelé ceny předají v pražském Rudolfinu. Držitele sošek bude mezi 26 tituly vybírat Česká filmová a televizní akademie. Snímek Přišla v noci má na Českého lva za loňský rok nominací osm. Nejvíce nominací, celkem 15, získal film Bratři.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com