Odbory odmítají komercionalizaci zdravotnictví a sociální péče

Odbory zdravotnictví a sociální péče odmítají komercionalizaci zdravotnictví či vytvoření různých typů péče podle finančních možností občanů. Žádají posílení lázeňské péče a chtějí, aby stát opakovaně vypisoval dotace na vouchery na lázeňskou a rehabilitační péči pro zaměstnance zdravotnictví a sociálních služeb. Vyzvaly také vládu, aby od příštího roku navýšila minimální mzdu o 2000 korun a zvýšila platové tarify všem zaměstnancům veřejných služeb o deset procent. Vyplývá to z usnesení, které odboráři přijali na sjezdu v Praze.

Odbory v usnesení reagovaly na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který minulý týden uvedl, že by chtěl vrátit do hry debatu o nadstandardech ve zdravotnictví. Později upřesnil, že konkrétní návrh nadstandardů nyní nepřipravuje, pouze chtěl vyvolat diskusi ve své straně.

„Delegáti sjezdu odborového svazu odmítají komercionalizaci zdravotnictví, sociálních služeb a dalších veřejných služeb. Nesouhlasí s dělením zdravotní a sociální péče pro občany podle jejich finančních možností, odmítají vytvoření různých typů zdravotní a sociální péče pro bohaté a chudé,“ uvedli odboráři.

Účastníci dvoudenního sjezdu se také postavili proti chystaným změnám v hygienické službě. Podle rozpočtu ministerstva zdravotnictví na příští rok skončí na hygienických stanicích 134 pracovních míst, což kritizovali i opoziční poslanci. Podle Válka nejde o odborné pracovníky, ale například řidiče, právníky nebo personalisty.

Odbory v usnesení žádají posílení lázeňské péče, která má podle nich nezastupitelnou roli pro upevňování zdraví a prevenci.

Odboráři chtějí, aby vláda pravidelně zvyšovala minimální mzdu, zaručené úrovně mzdy a platové tarify. Kabinet by podle nich rovněž měl řešit nedostatek zaměstnanců v sociálních službách a zdravotnictví například tím, že zavede benefitní programy. „Za jednu z možností, která se osvědčila, považují (delegáti) vouchery na lázeňskou a rehabilitační péči. Navrhují proto znovu a opakovaně vypisovat dotační programy na tyto vouchery, a to jak pro zaměstnance zdravotnických zařízení, tak pro zaměstnance zařízení sociálních služeb,“ uvedli odboráři. Vouchery dostávali zdravotníci během epidemie covidu, aby si mohli odpočinout od náročných služeb.

  Případem odmítnutého očkování proti tetanu se bude zabývat ÚS

Odbory dlouhodobě žádají navýšení platových tarifů zaměstnanců veřejných služeb od ledna o deset procent. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale ve čtvrtek na sjezdu uvedl, že na zvýšení tarifních platů ve vládě není shoda. Kraje jako zřizovatelé velké části zařízení sociálních služeb podle něj dostanou na příští rok 26,5 miliardy korun, což je meziroční navýšení o 12,2 procenta. Poskytovatelé sociální péče podle ministra peníze na zvýšení platů a mezd mají.

Na sjezdu, který dnes skončil, obhájila pozici předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková, která je v čele svazu od roku 2010. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR sdružuje více než 25.000 odborářů-zaměstnanců, kteří pracují ve zdravotnictví a sociálních službách. Jde o zaměstnance všech typů nemocnic, zdravotnické záchranné služby, lázní, hygienické služby, zdravotních ústavů a dalších zdravotnických zařízení, zaměstnanci domovů pro seniory, domovů pro lidi s handicapem a dalších zařízení sociální péče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com