Přehledně: Kdy a pro kolik lidí přijdou další dávky vakcíny

irozhlas.cz

Česko má nyní objednáno zhruba 16 milionů dávek vakcíny. Podívejte se na graf, v jakém množství budou v příštích měsících přicházet. Od pátku má přislíbeny další miliony z nového nákupu od Pfizeru.

Jsou to čísla, která se pomalu den ode dne mění. A to jak směrem nahoru, tak dolu. Řeč je o počtu vakcín, které má Česko dostat od jednotlivých farmaceutických firem.

Následující graf vychází ze zatím poslední verze očkovací strategie, kterou ministerstvo představilo v úterý. Jedná se o přehled, od jakých firem jsou vakcíny objednané a pro kolik lidí. Jednotlivá čísla tedy nejsou počty vakcín, ale počty očkovaných. U většiny vakcín je nutné dávku opakovat.

Jak ale upozornil v Otázkách Václava Moravce v ČT předseda České vakcinologické společnosti a vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek strategie se stále mění a definitivně bude představena zítra. „Do pátku jednotlivé resorty a také třeba kraje mohly podávat připomínky a na jejich základě se ještě dnes tento dokument upravuje. Například bylo vyhověno připomínce, že v předešlé variantě byli opomenuti vysokoškolští pedagogové,“ uvedl Chlíbek.

V pátek pak ministr Jan Blatný vydal pokyn, aby prozatím byli očkováni jen lidé pracující na covid odděleních. Kromě nich mají nárok na vakcínu klienti a zaměstnanci domovů pro seniory.

Zdravotníkům, kteří si už rezervovali termíny na očkování, ale nová pravidla nesplňují, se rezervace budou rušit SMS zprávou. Jan Blatný pak přes twitterový účet ministerstva pak uvedl, že po neděli bude informovat, jak bude očkování pokračovat.

Zatím jsou nasmlouvané vakcíny firem Pfizer a BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CureVac a firmy Johnson & Johnson. A jen poslední jmenovanou bude možné podávat pouze po jedné dávce.

Upozornění: Číselný údaj uvádí, pro kolik lidí daná vakcína dorazí, nejde o počet vakcín (ten je v zásadě dvojnásobný, neboť se podává nadvakrát).

Nicméně celková čísla se za poslední dny změnila.

  Prezident Zeman dnes odletí na návštěvu Rakouska

Například v pátek Evropská komise nově zajistila pro členské státy dalších 300 milionů dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech po stížnostech některých politiků členských zemí, že v první fázi není dostatek dávek vakcíny. První část z nově objednané dávky by měla být na jaře. Kdy přesně a kolik, ale není jasné, proto tuto dodávku graf zatím neukazuje.

„Pokud se jedná o nákup od firem Pfizer a BioNTech, jistě si všichni vzpomenete, že původní množství 4 milionů dávek bylo zvýšeno na 8 milionů. Nyní se jedná o objednání dalšího milionu dávek. A kdykoliv se objeví možnost nákupu, tak Česká republika bude mít zájem o maximální počet vakcín tak, aby se očkování mohlo urychlit oproti tomu, co máme nyní,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný v reakci na nově zakoupené vakcíny na tiskové konferenci v pátek.

Vakcíny od Moderny přijde méně

Ve středu přibyla ke schváleným vakcínám ta od firmy Moderna – jako teprve druhá očkovací látka proti covidu-19 schválená jak Evropskou komisí, tak i Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

V lednu měla dorazit vakcína pro 40 000 lidí (viz graf), ale nakonec to bude jen pro 10 000 lidí (20 000 dávek). Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle něj se to ale v dalších měsících vykompenzuje.

„Ve chvíli, kdy nám přijde v jednom měsíci dávek méně, potom by se to mělo vykompenzovat v měsících následujících. Protože tento měsíc je prvním, kdy byla tato vakcína v rámci EU schválena, tak toto vidím jako důvod o něco nižší dávky v prvním měsíci,“ vysvětlil ministr.

Další poměrně slibnou vakcínou by mohla být látka od firmy AstraZeneca, kterou již od pondělí očkuje například Velká Británie. Kdy se však touto látkou bude očkovat v zemích EU, ještě není jasné, ale schválena by mohla být již v lednu. Tato vakcína je levnější a lze ji uchovávat v lednici při osmi stupních Celsia.

  Babiš: Za odvoláním Blatného není vakcína Sputnik V, ČR počká na stanovisko EMA

„Čím dříve, tím lépe. To jsou přesně ty vakcíny, které může použít praktický lékař. Bude to velká pomoc, protože umožní otevření více než 5 000 míst v ordinacích praktických lékařů. Je to vakcína, na kterou čekáme,“ reagoval Blatný na možnost, že bude vakcína rychle schválena.

Očkovací látka CVnCoV od firmy CureVac vstoupila v polovině prosince do třetí fáze klinické studie. Její první výsledky firma očekává až na konci prvního čtvrtletí letošního roku. Teprve poté bude moct být schválena. Evropská komise objednala 405 milionů dávek této vakcíny pro členské státy.

Cílem očkování je podle očkovací strategie, kterou představilo Ministerstvo zdravotnictví, naočkovat alespoň 60 % populace České republiky.

Zatím se očkují jen zdravotníci, senioři hospitalizovaní v nemocnicích nebo klienti domovů pro seniory. Už v pátek 15. ledna ale začne registrace seniorů nad 80 let a od 1. února i pro všechny ostatní zájemce. Stále platí, že očkování je dobrovolné.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com